Opowieści korespondencyjne

Trudno sobie wyobrazić, że o II wojnie światowej można napisać bez wielkiej emfazy, bez epatowania traumatycznymi wydarzeniami i sytuacjami, a mimo wszystko oddać przeżytą grozę tych czasów. Taką lekturą jest właśnie powieść M.A. Shaffer i A. Barrows.

Fabuła książki toczy się wokół przeżyć młodej pisarki w 1946 roku w Londynie, która, zyskując uznanie po debiucie literackim, poszukuje tematu do następnej opowieści. Znalazła go na małej wyspie Guernsey należącej do Wielkiej Brytanii u wybrzeży Normandii. Mieszkańcy tej wyspy mieli zupełnie inne doświadczenia wojenne niż londyńczycy, gdyż w przeciwieństwie do nich doświadczyli pięcioletniej niemieckiej okupacji.
Cała powieść utrzymana jest w formie listów głównej bohaterki do swoich przyjaciół, a także do świeżo poznanych mieszkańców wyspy i do wymiany korespondencji pomiędzy tymi wszystkimi osobami, co może wydać się, zwłaszcza na początku, nieco nużące. (Dla mnie zastanawiający jest też styl listów utrzymany w tym samym tonie, a przecież poziom wykształcenia i intelektu poszczególnych respondentów jest bardzo różny, można to jednak autorkom darować).

Mary Ann Shaffer (1934 -2008) - amerykańska pisarka, bibliotekarka i redaktorka, a Annie Barrows to jej siostrzenica - autorka książek dla dzieci. Na podstawie tej powieści nakręcony został w 2018 roku brytyjsko-francuski film pod tym samym tytułem.

Mary Ann, Annie Barrows: Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek. Tłum. z ang. Joanna Puchalska. Wyd. „Świat Książki”. Warszawa 2016.

Barbara Solarska
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 5 (25 maja 2023r.)

Archiwum numerów

  • Numer 4, 27 kwietnia 2023r.
  • Numer 3, 23 marca 2023r.
  • Numer 2, 23 lutego 2023r.
  • Numer 1, 26 stycznia 2023r.
  • Numer 12, 15 grudnia 2022r.
  • Numer 11, 24 listopada 2022r.
więcej