Opowieści korespondencyjne
Trudno sobie wyobrazić, że o II wojnie światowej można napisać bez wielkiej emfazy, bez epatowania traumatycznymi wydarzeniami i sytuacjami, a mimo wszystko oddać przeżytą grozę tych czasów. Taką lekturą jest właśnie powieść M.A. Shaffer i A. Barrows.
Fabuła książki toczy się wokół przeżyć młodej pisarki w 1946 roku w Londynie, która, zyskując uznanie po debiucie literackim, poszukuje tematu do następnej opowieści. Znalazła go na małej wyspie Guernsey należącej do Wielkiej Brytanii u wybrzeży Normandii. Mieszkańcy tej wyspy mieli zupełnie inne doświadczenia wojenne niż londyńczycy, gdyż w przeciwieństwie do nich doświadczyli pięcioletniej niemieckiej okupacji.
Cała powieść utrzymana jest w formie listów głównej bohaterki do swoich przyjaciół, a także do świeżo poznanych mieszkańców wyspy i do wymiany korespondencji pomiędzy tymi wszystkimi osobami, co może wydać się, zwłaszcza na początku, nieco nużące. (Dla mnie zastanawiający jest też styl listów utrzymany w tym samym tonie, a przecież poziom wykształcenia i intelektu poszczególnych respondentów jest bardzo różny, można to jednak autorkom darować).
Mary Ann Shaffer (1934 -2008) - amerykańska pisarka, bibliotekarka i redaktorka, a Annie Barrows to jej siostrzenica - autorka książek dla dzieci. Na podstawie tej powieści nakręcony został w 2018 roku brytyjsko-francuski film pod tym samym tytułem.
Mary Ann, Annie Barrows: Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek. Tłum. z ang. Joanna Puchalska. Wyd. „Świat Książki”. Warszawa 2016.
Barbara Solarska
powrót