Zderzenie sztuki z władzą
„Zgiełk czasu” to powieść odsłaniająca kulisy życia artysty w totalitarnym systemie, ukazująca zależność twórcy od kaprysów władzy i niemożność przeciwstawienia się siłom zła.
Upokorzenia i wszechobecny strach przed represjami stanowiły barierę dla swobodnej twórczości wspaniałego rosyjskiego kompozytora, jakim był Dmitrij Szostakowicz. Stalin, a później inni wysoko postawieni urzędnicy, mieli prawo decydowania o tym, czy dzieło kompozytora jest zgodne z wizją komunistycznego państwa, czy też należy go pozbawić wszelkich praw do zaistnienia.
Ograniczanie kontaktów z zagranicznym światem artystycznym, ustawiczna presja na działalność twórcy, kontrola życia codziennego - to stałe elementy towarzyszące artystom w byłym Związku Radzieckim, zwłaszcza we wcześniejszych fazach trwania tego systemu.
Jak pisze recenzent, „Ta opowieść o zderzeniu Sztuki i Władzy, o ludzkim kompromisie, ludzkim tchórzostwie i ludzkiej odwadze, to dzieło prawdziwego mistrza.”
Świetny język jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy angielskich sprawia, że książkę czyta się z ogromnym zainteresowaniem.
Julian Barnes - ur. w 1946 r., autor 11 powieści, trzech zbiorów opowiadań, zbiorów esejów, laureat Nagrody Bookera za powieść „Poczucie kresu”.
Julian Barnes: „Zgiełk czasu”. Tłum. Dominika Lewandowska-Rodak. Wyd. „Świat Książki”. Warszawa 2017.
Barbara Solarska
powrót