Listopad muzyką stoi!

Święto chórów W niedzielę, 17 listopada na osiedlu Daszyńskiego w kościele pw. Miłosierdzia Bożego zaprezentowały się chóry na VII Pszczyńskim Święcie Chórów. O godz. 16.00 piękną pieśnią o św. Cecylii rozpoczęła się uroczysta msza św. ku czci patronki muzyki i śpiewu kościelnego, a także w intencji śpiewaków, chórzystów, organistów i muzyków.

Chóry „Lutnia”, „Con fuoco”, „Per spasso” i „Cantemus” wykonały poszczególne części mszy św., którą celebrowali dwaj księża proboszczowie, ks. dziekan Marek Brewko i gospodarz świątyni, ks. Alfred Tatarzyn, który też wygłosił homilię.
Po mszy św. rozpoczął się koncert chórów wspólnym odśpiewaniem hymnu „Gaude Mater Polonia”. Wystąpiła ponad 110-letnia „Lutnia” - najstarszy chór na Śląsku. Chórzyści pod wodzą dyrygentki Lilianny Czajkowskiej wykonali trzy pieśni. Podobnie „Con fuoco” i „Per spasso” - chóry pani Katarzyny Machnik i chór „Cantemus”, którym dyryguje pani Maja Białas-Drzewiecka.
Nasze pszczyńskie chóry to zespoły utytułowane, nagradzane, o czym informowała prowadząca koncert. Oprócz dyplomów, nagród z różnych festiwali, konkursów, przeglądów chórzyści pod wodzą swoich dyrygentów upiększają, ubogacają nasze życie, śpiewając na chwałę Bogu i ku radości ludziom.
Koncert zakończył się odśpiewaniem przez wszystkich chórzystów (jaka to moc i potęga) pieśni.
Oczywiście podziękowania, owacje na stojąco - przynajmniej tyle za trud, poświęcenie wolnego czasu na niezliczone próby, występy, koncerty.
Przepiękny koncert, wzruszający, wyzwalający dobre emocje, podnoszący człowieka na duchu.
A więc do spotkania za rok!
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 5 (13 maja 2020r.)

Archiwum numerów

  • Numer 4, 8 kwietnia 2020r.
  • Numer 4, 26 marca 2020r.
  • Numer 3, 28 lutego 2020r.
  • Numer 2, 6 lutego 2020r.
  • Numer 1, 17 stycznia 2020r.
  • Numer 18, 20 grudnia 2019r.
więcej