Nowe życie

Nowa Fundlandia - wyspa u wschodnich wybrzeży Ameryki Północnej, część kanadyjskiej prowincji. To właśnie tam autorka umieściła główną część akcji powieściowej.

Surowa, nieprzyjazna przyroda, gdzie sztormowe fale nazbyt często uderzają o wybrzeże; nieustające wichry, mróz i zamiecie śnieżne zimową porą - to tam w rodzinnych stronach znalazł schronienie bohater powieści, któremu rozsypało się życie, uciekinier z wielkomiejskiego chaosu i osobistych niepowodzeń.
Przeciwności losu, nowe wyzwania, zmaganie z siłami przyrody, ale też przebywanie wśród zahartowanych ludzi w pokorze wobec sił niezależnych od człowieka, wydobyły z niego cechy i działania, których się nie spodziewał. Dzięki nim odnalazł sens życia i wiarę w siebie.
Dzięki tej książce poznajemy też życie nowofundlandzkich rybaków i wiosek, w których wiodą pełne trudów życie. Wiadomości o nich autorka czerpała ze źródeł w postaci dzienników, pamiętników, wspomnień miejscowych ludzi.

Anna Proulx - amerykańska pisarka i dziennikarka. Za „Kroniki portowe” otrzymała w 1994 roku Nagrodę Pulitzera. Jest też laureatką Nagrody National Book Award oraz innych nagród literackich. Jej powieści to: „Pocztówki”, „As w rękawie”, „Akordeonowe zbrodnie”, „Pieśń serca”, „Drwale”.

Anna Proulx: Kroniki portowe. Tłum. Jerzy Polak. Wydawnictwo Poznańskie WP. Poznań 2018.

Barbara Solarska
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 13 (20 września 2019r.)

Archiwum numerów

  • Numer 12, 29 sierpnia 2019r.
  • Numer 11, 31 lipca 2019r.
  • Numer 10, 11 lipca 2019r.
  • Numer 9, 13 czerwca 2019r.
  • Numer 8, 23 maja 2019r.
  • Numer 7, 9 maja 2019r.
więcej