Nowe życie

Nowa Fundlandia - wyspa u wschodnich wybrzeży Ameryki Północnej, część kanadyjskiej prowincji. To właśnie tam autorka umieściła główną część akcji powieściowej.

Surowa, nieprzyjazna przyroda, gdzie sztormowe fale nazbyt często uderzają o wybrzeże; nieustające wichry, mróz i zamiecie śnieżne zimową porą - to tam w rodzinnych stronach znalazł schronienie bohater powieści, któremu rozsypało się życie, uciekinier z wielkomiejskiego chaosu i osobistych niepowodzeń.
Przeciwności losu, nowe wyzwania, zmaganie z siłami przyrody, ale też przebywanie wśród zahartowanych ludzi w pokorze wobec sił niezależnych od człowieka, wydobyły z niego cechy i działania, których się nie spodziewał. Dzięki nim odnalazł sens życia i wiarę w siebie.
Dzięki tej książce poznajemy też życie nowofundlandzkich rybaków i wiosek, w których wiodą pełne trudów życie. Wiadomości o nich autorka czerpała ze źródeł w postaci dzienników, pamiętników, wspomnień miejscowych ludzi.

Anna Proulx - amerykańska pisarka i dziennikarka. Za „Kroniki portowe” otrzymała w 1994 roku Nagrodę Pulitzera. Jest też laureatką Nagrody National Book Award oraz innych nagród literackich. Jej powieści to: „Pocztówki”, „As w rękawie”, „Akordeonowe zbrodnie”, „Pieśń serca”, „Drwale”.

Anna Proulx: Kroniki portowe. Tłum. Jerzy Polak. Wydawnictwo Poznańskie WP. Poznań 2018.

Barbara Solarska
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 11 (22 listopada 2023r.)

Archiwum numerów

  • Numer 10, 25 października 2023r.
  • Numer 9, 28 września 2023r.
  • Numer 8, 23 sierpnia 2023r.
  • Numer 7, 26 lipca 2023r.
  • Numer 6, 23 czerwca 2023r.
  • Numer 5, 25 maja 2023r.
więcej