Spotkania pod Brzymem

Już po raz 43. zespoły ludowe spotkały się pod brzymem. Tym razem mieliśmy przyjemność słuchać i podziwiać następujące zespoły: Jankowiczanie, Goczałkowice, Pioskowianie, Ćwikliczanie, Nowobierunianki, Lędzinianie, Dolanie, Wiślanie, Pszczyna i gości ze Słowacji - Trombitáši Štefánikovci.

Po mszy św. w intencji zespołów ludowych uczestnicy przeglądu w korowodzie przeszli przez rynek, ulicą Piastowską, parkiem do skansenu. Już na rynku mieliśmy sposobność poznać Słowaków - istne zbóje z doliny Puchova na granicy Białych Karpat i Jaworników - w tradycyjnych pasterskich strojach górali, z biczami, czarnoprochową bronią, której oczywiście użyli, z charakterystycznymi instrumentami.
Dzień wcześniej, w sobotę, w skansenie podczas 19. Pszczyńskich Prezentacji Dziecięcych Zespołów Regionalnych „Mały Brzym” najmłodsi mieszkańcy powiatu pszczyńskiego pokazali, jak kultywują tradycje regionu.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 2 (18 lutego 2026r.)

Archiwum numerów

  • Numer 1, 21 stycznia 2026r.
  • Numer 12, 17 grudnia 2025r.
  • Numer 11, 19 listopada 2025r.
  • Numer 10, 22 października 2025r.
  • Numer 9, 17 września 2025r.
  • Numer 8, 27 sierpnia 2025r.
więcej