Znikające domy

W Serii Reporterskiej Wydawnictwa Dowody na Istnienie ukażą się „Domy bezdomne” Doroty Brauntsch. Premiera już 25 marca. 

Ceglane domy są nieodłącznym elementem krajobrazu wiejskich terenów ziemi pszczyńskiej. Zaczęły pojawiać się pod koniec XIX wieku, kiedy władze pruskie wprowadziły w życie nowe przepisy przeciwpożarowe. Drewno zastąpiono cegłą - materiałem trwalszym, ale równie dostępnym i łatwym w obróbce.
„Kto zdążył, ten wyburzył” - słyszy Dorota Brauntsch. Bo murowane domy chłopskie na ziemi pszczyńskiej z XIX i początków XX wieku wreszcie zostały uznane za zabytki, dowód kultury, a więc podlegają ochronie. Tylko że prawie wszystkie już zniknęły... I nadal znikają. Do dziś przetrwało ich stosunkowo niewiele, często w fatalnym stanie.
To opowieść o cegle, kulturze chłopskiej, przemianie Górnego Śląska i o tym, czym jest dom. I jeszcze o idealistach, którzy próbują ocalić przeszłość. Bo jeśli nie wiesz, skąd jesteś, nie wiesz, kim jesteś.
Kojarzone do niedawna z biedą i przejawem zaściankowości wiejskiej ceglane domy, dziś zyskują na wartości historycznej i estetycznej.
W poniedziałek, 8 kwietnia o godz. 18.00 w pszczyńskim skansenie odbędzie spotkanie z Dorotą Brauntsch. Natomiast w wozowni z Warszowic można zobaczyć wystawę zdjęć ceglanych domów ziemi pszczyńskiej jej autorstwa.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 1 (26 stycznia 2023r.)

Archiwum numerów

  • Numer 12, 15 grudnia 2022r.
  • Numer 11, 24 listopada 2022r.
  • Numer 10, 19 października 2022r.
  • Numer 9, 22 września 2022r.
  • Numer 8, 18 sierpnia 2022r.
  • Numer 7, 21 lipca 2022r.
więcej