„Kroniki pszczyńskie”. Nowa seria wydawnicza!
W pierwszy tomie (dwa zeszyty) opublikowano teksty nie tylko na temat historii ziemi pszczyńskiej, ale również wiele mówiące o jej współczesnym obliczu.
Pomysł na książkę zrodził się z pewnego niedosytu po wydaniu w roku 2014 dwutomowej „Monografii historycznej Pszczyny”. - Przy prezentacji monografii i omawianiu jej zawartości było słychać głosy, że tego w niej zabrakło, że jeszcze to nie zostało opisane. Stąd zrodziła się idea, żeby wydawać coś mniejszego, cyklicznego, bo monografie powstają średnio raz na pięćdziesiąt lat. Aby w mniejszych publikacjach opisać miejsca, rzeczy i wydarzenia, które z naszą Pszczyną i ziemią pszczyńską mają wiele wspólnego - mówiła podczas prezentacji książki w Muzeum Prasy Śląskiej zastępca burmistrza, Barbara Sopot-Zembok.
Pierwszy zeszyt przynosi teksty z kart historii Pszczyny. Rafał Obetkon pisze o pszczyńskim wolnym państwie stanowym w pierwszej połowie XVIII wieku w świetle katastru karolińskiego z lat 1722-1727. Autorką artykułu o życiu codziennym w czasie I wojny światowej w świetle kronik szkolnych ziemi pszczyńskiej jest Halina Nocoń. Z kolei Agnieszka Chlebek-Rolska opisuje obchody uroczystości świąt państwowych w powiecie pszczyńskim w latach 1922-1939, a Marian Małecki przedstawia bitwę pod Pszczyną z punktu widzenia generała brygady Bernarda Monda.
powrót