Inicjatywy twórcze seniorów

Z głową pełną wrażeń wróciły: plastyczka Ania Szroborz i psycholożka Sylwia Walkowicz z kilkudniowego spotkania w Warszawie związanego z projektem Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”, dotyczącego angażowania osób starszych w życie społeczne. W ramach ogólnopolskiego konkursu ich propozycja spotkała się z uznaniem i została wytypowana do uzyskania funduszy na jej realizację.

Od kilku lat Ania Szroborz pracowała nad ilustracjami do napisanych przez siebie bajek dla dzieci. Kolorowe ilustracje prezentowane na planszach mogą równocześnie stworzyć małą galerię obrazów w pokojach dziecięcych, przedszkolach czy na oddziałach pediatrycznych szpitali. I można zapytać, gdzie tu pole do popisu dla osób starszych? Otóż rzecz w tym, aby znaleźć grupę 10-15 seniorów chętnych do przedstawienia plansz, zachęcenia do czytania bajek w czasie 2-3-krotnych spotkań bądź z własnymi wnukami, bądź w przedszkolach, czy domach dziecka. Osoby te zostałyby najpierw poinstruowane pod kątem merytorycznym, w jaki sposób przybliżyć bajki maluchom. Uzyskanie funduszy na ten cel zależy od zorganizowania grupy osób, które mogłyby i chciały wcielać projekt w życie.
W czasie spotkania w Warszawie, na które zostały zaproszone panie z Pszczyny (po uprzednim zakwalifikowaniu projektu w Krakowie), miały miejsce warsztaty, wykłady, było ono także okazją, by zapoznać się z wybranymi projektami z całej Polski. Do ciekawych należała np. inicjatywa pani, która na zapadłej wsi na Podlasiu zorganizowała grupę tamtejszych kobiet szyjących filcowe buty - walonki. Panie z Chodzieży, aby uratować od zapomnienia działalność zamkniętej tamtejszej fabryki porcelany, fragmenty wyrobów z glinki umieszczały w różnych zakątkach miasta. W Pruszkowie zorganizowano pomoc sąsiedzką, w Toruniu akcję, w której starsi wraz z młodymi organizowali szwalnię, plenery fotograficzne, wystawy, w Bieszczadach wyplatano kosze wiklinowe, propagowano ziołolecznictwo, były projekty kabaretów, kramów z piosenkami, współdziałanie seniorów i młodzieży z domu dziecka i wiele innych.
Jednym słowem, wyjazd był owocny, zwłaszcza pod kątem wymiany doświadczeń, zebrania pozytywnej energii i zapału do dalszego działania.
Barbara Solarska
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 10 (21 października 2021r.)

Archiwum numerów

  • Numer 9, 16 września 2021r.
  • Numer 8, 18 sierpnia 2021r.
  • Numer 7, 15 lipca 2021r.
  • Numer 6, 17 czerwca 2021r.
  • Numer 5, 20 maja 2021r.
  • Numer 4, 22 kwietnia 2021r.
więcej