Odosobnienie

Kilkusetosobowa grupa polskich oficerów znalazła się na początku II wojny światowej w obozie odosobnienia na szkockiej wyspie Bute. Odsunięci zostali od uczestnictwa w życiu politycznym i tym samym wojennym, jako przedstawiciele władzy sanacyjnej w opozycji do gen. Władysława Sikorskiego (naczelnego wodza Wojska Polskiego od końca września 1939 r.).

Oficerowie ci otrzymywali wyposażenie, mogli nawet sprowadzić rodziny, ale nie wolno im było opuścić wyspy i uczestniczyć w działaniach wojennych, mimo gotowości do walki. Uważali to za ogromny dyshonor i krzywdę, wielu z nich nie przyznawało się do tego po wojnie.
Los więźnia na wyspie podzielał też wujek autorki - Ignacy Raczkowski, który podczas pobytu na Bute zmarł i tam został pochowany. Milczenie rodziny na ten temat stało się dla Małgorzaty Szejnert inspiracją do zbadania sprawy i napisania książki wyjaśniającej ten mało znany epizod z historii losów Polaków w czasie II wojny.
Autorka, jak zwykle dociekliwa, szuka wszelkich śladów, które pomogłyby naświetlić niejasną, upokarzającą sytuację Polaków uwięzionych przez swoich na skutek politycznych animozji, podczas gdy wokół szalała wojna! (Czy historia nas czegoś nauczyła? Należy wątpić.).
Małgorzata Szejnert: Wyspa węży. Wyd. Znak. Kraków 2018.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 1 (26 stycznia 2023r.)

Archiwum numerów

  • Numer 12, 15 grudnia 2022r.
  • Numer 11, 24 listopada 2022r.
  • Numer 10, 19 października 2022r.
  • Numer 9, 22 września 2022r.
  • Numer 8, 18 sierpnia 2022r.
  • Numer 7, 21 lipca 2022r.
więcej