Uniwersalna przypowieść

Dwoje starych ludzi postanawia odszukać syna, z którym nie widzieli się od wielu lat, choć podobno mieszka w nieodległej wsi. Brakuje im sił, ale dzielnie pokonują trudy i niedogodności wędrówki. Ich problemem, a także innych mieszkańców wioski, w której żyją, jest zapominanie - brak pamięci o tym, co wydarzyło się wcześniej. Próbują przezwyciężyć tę dolegliwość, a autor, w związku z tym, wprowadza bohaterów w świat fantazji, mitów, legend i baśni.

Akcja toczy się w historycznych czasach, krótko po panowaniu legendarnego króla Artura i rycerzy Okrągłego Stołu, toteż podróż odbywa się w powojennych warunkach, odkrywa wydarzenia z przeszłości, a we wzajemne, dotychczasowe pełne uczucia relacje pary bohaterów wkrada się nieufność. Niespełnione też zostaje ich największe marzenie, aby mając do pokonania przejazd na owianą tajemnicą wyspę, przewoźnik tratwy przewiózł ich razem.
To pełna metafor opowieść o poszukiwaniu prawdy, przebaczaniu, miłości, podkreślająca rolę pamięci w naszym życiu, która może spełniać pozytywną jak i negatywną rolę.

Kazuo Ishiguro - pisarz japońskiego pochodzenia ur. w 1954 roku, od szóstego roku życia zamieszkały w Wielkiej Brytanii. Autor siedmiu powieści (m.in. „Nie opuszczaj mnie”, „Okruchy dnia”, „Pejzaż w kolorze sepii”, „Niepocieszony”) i zbioru opowiadań. W roku 2017 otrzymał literacką Nagrodę Nobla.

Kazuo Ishiguro: Pogrzebany olbrzym. Wyd. Albatros. Warszawa 2017. Wyd. II.

Barbara Solarska
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 1 (26 stycznia 2023r.)

Archiwum numerów

  • Numer 12, 15 grudnia 2022r.
  • Numer 11, 24 listopada 2022r.
  • Numer 10, 19 października 2022r.
  • Numer 9, 22 września 2022r.
  • Numer 8, 18 sierpnia 2022r.
  • Numer 7, 21 lipca 2022r.
więcej