Wilhelm Grünpeter - restaurator i działacz społeczny, cz. 2

Budynek przy ul. Dworcowej 3 jest znany niemal każdemu mieszkańcowi Pszczyny. Mijamy go wjeżdżając z ulicy Katowickiej do centrum miasta. Jego budowniczym i właścicielem do wybuchu II wojny światowej był Wilhelm Grünpeter, znany restaurator i działacz społeczny, w latach 1935-1939 przewodniczący pszczyńskiej gminy żydowskiej.

Wilhelm Grünpeter jako właściciel restauracji z prawem wyszynku kontynuował tradycję miejsca, zapoczątkowaną jeszcze przez swojego poprzednika, Josepha Krakauera. I co ciekawe, trwa ona do dzisiaj, bowiem w tym samym miejscu bez żadnej przerwy nadal działa lokal gastronomiczny. Takich miejsc w Pszczynie, w których od dziesięcioleci działa interes o podobnym profilu, niestety, pozostało już bardzo niewiele.
Restauracja dzierżawiona była przez właściciela tzw. zastępcom. Nazwiska wszystkich nie są znane, jednak udało się ustalić kilka z nich: Paul Wrobel, Robert Buchmann, Josef Sossna. W okresie międzywojennym byli nimi m.in. Th. Stallmach i L. Brandys. Należy zwrócić uwagę, że jednym z kilku wymogów wydzierżawienia restauracji było to, aby zastępcy byli żonaci oraz nie byli Żydami, co związane było z możliwością wykonywania lub organizacją przez nich czynności zakazanych wyznawcom religii mojżeszowej, np. sprzedaż niekoszernego jedzenia, w tym wieprzowiny.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 11 (20 listopada 2020r.)

Archiwum numerów

  • Numer 10, 16 października 2020r.
  • Numer 9, 18 września 2020r.
  • Numer 8, 21 sierpnia 2020r.
  • Numer 7, 24 lipca 2020r.
  • Numer 6, 19 czerwca 2020r.
  • Numer 5, 13 maja 2020r.
więcej