Pszczyna przed 100 laty w miejscowej prasie (październik - grudzień 1917 rok)

Kryzys polityczny w Rosji zakończył się przewrotem zbrojnym dokonanym przez bolszewików pod wodzą Włodzimierza Lenina. Rewolucja październikowa (6-9 listopad 1917 r.) okazała się bardzo dobrą wiadomością dla Cesarstwa Niemieckiego. Wojna na froncie wschodnim zbliżała się do końca.

W ostatnim kwartale 1917 roku prasa wymieniła osoby z powiatu pszczyńskiego, które otrzymały Krzyż Żelazny II klasy (17) i I klasy (9) za męstwo okazane na polu walki. Pojawiło się ogłoszenie władz wojskowych dotyczące zaangażowania psów w służbę na rzecz ojczyzny na froncie zachodnim. Wyrażono zapotrzebowanie na psy takich ras, jak: doberman, rottweiler czy owczarek niemiecki.
Bez przerwy napływały tragiczne informacje z wojny: 6 listopada na froncie zachodnim
w Flandrii zginął dowódca kompanii z 51 regimentu piechoty Otto Bereuter (jedyny syn książęcego generalnego sekretarza), posiadacz Krzyża Żelaznego I i II klasy, 19 grudnia zginął w wieku 19 lat Eduard Grixa. 29 listopada o godz. 10.30 odbył się pogrzeb syna pastora
z Pszczyny podporucznika Hansa Drabek, który zginął na froncie 27 maja. W prasie pojawiły się informacje o zabarwieniu propagandowym w formie pytania: „czy znasz swojego wroga?” oraz odpowiedź dotycząca Anglii, Francji oraz Włoch.
Walka z czerwonką nadal trwała, dotychczas odnotowano na Śląsku ponad 850 zachorowań i 150 zgonów. W kilku powiatach rejencji opolskiej w obawie przed tą zakaźną chorobą odwołano jarmarki.
7 listopada w Pszczyńskim Dworze założono miejscową grupę prowojennej Niemieckiej Partii Ojczyźnianej oraz wyłoniono zarząd pośród ponad 100 członków. Burmistrzem na kolejną kadencję 19 listopada wybrany został ponownie Saalmann, miesiąc później prezydent rejencji zatwierdził ten wybór.
Mimo trwającej wojny mieszkańcy miasta korzystali z rozrywek kulturalnych. W Hotelu Pszczyński Dwór w omawianym okresie miała miejsce dotąd niespotykana liczba szlagierowych pokazów filmowych, m.in.: „Afrodyta” z Marią Carnio w roli głównej, dramat „Panika” z Waldemarem Psilanderem, dramat „Regina”, „Zniszczenie Kartaginy”, „Boska komedia” oraz wielkie dzieło w 7 aktach „Atlantyda” - adaptacja powieści Gerharda Hauptmanna, laureata literackiej Nagrody Nobla. Ponadto 14 listopada o godz. 19.30 odbyła się premiera operetki w 3 aktach „Die Tolle Komtess” z muzyką skomponowaną przez Waltera Kollo, koszt biletu w przedsprzedaży wynosił od 75 fenigów do 2,5 marek w zależności od miejsca.
23 października o godz. 20.00 rozpoczęły się trwające kilka dni (aż do 31 października) oficjalne obchody jubileuszu 400-lecia Reformacji. Oprócz uroczystości kościelnej w tym dniu wykład na temat: „Luter i wielkie skutki Reformacji” wygłosił pastor z Katowic Hermann Voss.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 11 (24 listopada 2022r.)

Archiwum numerów

  • Numer 10, 19 października 2022r.
  • Numer 9, 22 września 2022r.
  • Numer 8, 18 sierpnia 2022r.
  • Numer 7, 21 lipca 2022r.
  • Numer 6, 22 czerwca 2022r.
  • Numer 5, 12 maja 2022r.
więcej