Historia Dymitra Danielskiego, cz. 3

David Danieli, a właściwie Dymitr Danielski, to ostatnia żyjąca w Izraelu osoba urodzona w przedwojennej Pszczynie. Na łamach gazety, dzięki naszym licznym rozmowom i prowadzonej korespondencji, przedstawiam historię jego ciekawego, ale także przepełnionego tragicznymi chwilami życia. To trzecia część, w której nasz bohater opowiada o swoich losach w ostatnich latach II wojny światowej oraz zaraz po jej zakończeniu.

U rodziny Kapiców mieszkałem aż do zakończenia II wojny światowej. Cokolwiek oni posiadali - miałem w tym i swoją część. Nigdy nie głodowałem. Miałem w co się ubrać. Byłem częścią tej rodziny, za co jestem im ogromnie wdzięczny.
Aby troszkę wspomóc finansowo moich przybranych rodziców, każdego ranka, jeszcze przed pójściem do szkoły, rozdzielałem około czterystu gazet. To zajęcie nie było absolutnie moim pomysłem. Pani Kapicowa była z usposobienia osobą bardzo dominującą. Gdy powiedziała, że należy zrobić tak czy tak, wówczas wszyscy robili to, czego od nich oczekiwała.
Generalnie byłem łobuzem, bardzo niesfornym chłopakiem, szczególnie wśród innych dzieci, natomiast w domu byłem bardzo posłuszny. Jedynie z moją starszą „siostrą” Gertrudą ciągle się kłóciłem, było między nami stale jakieś napięcie. Dopiero po wielu latach zrozumiałem, że ona po prostu żyła w ciągłym niepokoju, myśląc co by mogło się stać jej rodzinie z powodu mojej obecności. Umierała ze strachu… Przecież sprowadziłem na wszystkich śmiertelne niebezpieczeństwo. Gdy w marcu 1942 roku przyjechało mnie szukać gestapo, przesłuchiwali panią Kapicową w czasie gdy ja siedziałem już w pociągu do Strzegomia. Zachowała spokój i powiedziała im, że ukradłem pieniądze, w związku z czym mnie wyrzuciła. Do dzisiaj przecież nie mogę uwierzyć, że żyję. To, że przeżyłem okupację, było nie tylko efektem pomocy mojej polskiej rodziny, ale także licznych zbiegów okoliczności i po prostu szczęścia.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 1 (24 stycznia 2024r.)

Archiwum numerów

  • Numer 12, 13 grudnia 2023r.
  • Numer 11, 22 listopada 2023r.
  • Numer 10, 25 października 2023r.
  • Numer 9, 28 września 2023r.
  • Numer 8, 23 sierpnia 2023r.
  • Numer 7, 26 lipca 2023r.
więcej