Atelier modniarskie Clary Wechselmann
Clara Wechselmann pod koniec lat 70. XIX wieku założyła atelier modniarskie w kamienicy nr 13 przy pszczyńskim rynku. Mimo że prowadziła go do 1885 roku, to w kolejnych latach, aż do okresu międzywojennego, utrzymywali i rozwijali go następni właściciele, wśród których był także opisany już na łamach „Głosu” Leopold Weissenberg.
W 1878 lub na początku 1879 roku Abraham wraz z żoną Clarą z domu Freund, urodzoną 9 maja 1855 roku, przeprowadzili się do Pszczyny, gdzie we wspomnianej kamienicy założyli sklep o podobnym profilu jak w Mikołowie. Tym razem sygnowany był on jednak imieniem i nazwiskiem żony, co niewątpliwie mogło być spowodowane chęcią przyciągnięcia większej liczby klientek, bowiem te zapewne miały większe zaufanie w kwestii mody do kobiety niż do mężczyzny.
Z reklam, które pojawiały się na łamach pszczyńskiej prasy, dowiedzieć się można, że sklep specjalizował się głównie w sprzedaży damskich i dziewczęcych kapeluszy słomkowych i filcowych w różnych fasonach, od najprostszych po eleganckie, garnirowane lub nie, a właścicielka oferowała także usługi w postaci prania, farbowania i unowocześniania zgodnie z obowiązującą modą tych już posiadanych. W ofercie znalazły się ponadto falbanki, sztuczne kwiaty, zestawy koronek, gorsety, włóczki, podkolanówki, robótki ręczne, wyroby wiklinowe oraz drobne rzeczy zrobione z drewna.
powrót