Pszczyńskie gimnazjum książęce przed 150 laty

Obecne I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie to szkoła, która kontynuuje tradycje przedwojennego Państwowego Gimnazjum Klasycznego męskiego, a to z kolei powstało na bazie dawnego niemieckiego gimnazjum, zwanego „Hochbergianum” od nazwiska jego fundatorów i patronów - książęcej rodziny Hochbergów, władającej księstwem pszczyńskim od połowy XIX wieku.

Początki niemieckiego Gimnazjum Królewskiego (niem. Königliche Evangelische Fürstenschule Hochbergianum) sięgają 1872 roku, kiedy to nastąpiło podniesienie poziomu organizacyjnego dotychczasowego progimnazjum książęcego, dla którego bazą była z kolei Ewangelicka Szkoła Miejska o charakterze szkoły elementarnej, założona w 1742 roku.
Pszczyńskie gimnazjum, jak wiele ówczesnych szkół średnich w państwie niemieckim, począwszy od 1874 roku wydawało coroczne sprawozdania ze swojej działalności (tzw. programy), w których można było odnaleźć między innymi: kronikę wydarzeń z minionego roku szkolnego, dane dotyczące frekwencji uczniów, wykaz abiturientów, programy nauczania w poszczególnych klasach (było ich sześć), wykaz zatrudnionych nauczycieli wraz z przydziałem godzin i przedmiotów oraz rozkład godzin lekcyjnych. Do czasów nam współczesnych zachowała się większość programów pszczyńskiego gimnazjum, wydawanych aż do okresu I wojny światowej. Stanowią dziś one nieocenione źródło wiedzy o działalności tej placówki w okresie przynależności Pszczyny do Niemiec przed 1922 rokiem, choć dotychczas nie były szerzej wykorzystywane do badań historycznych.
Dzięki jednemu z takich sprawozdań, wydanemu nakładem pszczyńskiej drukarni Augusta Krummera w 1875 roku, możemy w wielu szczegółach odtworzyć obraz pszczyńskiego gimnazjum królewskiego przed 150 laty. Warto podkreślić, że placówka ta mieściła się wówczas jeszcze w zabudowaniach przylegających do kościoła ewangelickiego i dopiero w 1881 roku zyskała nową siedzibę w specjalnie wybudowanym na jej potrzeby gmachu w dzielnicy Pszczyny zwanej Neuer Stadteil, który w kolejnych latach służył działalności polskiego gimnazjum, a obecnie zajmuje go I Liceum Ogólnokształcące.

Jarosław Zawisza
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 3 (12 marca 2025r.)

Archiwum numerów

  • Numer 2, 13 lutego 2025r.
  • Numer 1, 15 stycznia 2025r.
  • Numer 11, 11 grudnia 2024r.
  • Numer 10, 6 listopada 2024r.
  • Numer 9, 2 października 2024r.
  • Numer 8, 4 września 2024r.
więcej