DAISY DAYS Wiele twarzy księżnej Daisy

Rok 2023 został ustanowiony przez Radę Miejską Rokiem Księżnej Daisy. W czerwcu będziemy bowiem obchodzić 150 rocznicę urodzin i 80 rocznicę śmierci księżnej Daisy von Pless - najsłynniejszej mieszkanki pszczyńskiego zamku. Z tej okazji zaplanowano szereg wydarzeń, m.in. festiwale, koncerty, spektakle teatralne oraz wesele książęce.

Daisy kochała naturę i sztukę ogrodnictwa. Doskonale jeździła konno, brawurowo polowała i lubiła łowić ryby. W odróżnieniu od innych żon arystokratów i magnatów osobiście angażowała się w pomoc potrzebującym. Podczas I wojny światowej odważnie służyła jako szeregowa pielęgniarka w szpitalu w Berlinie, a później także w pociągu sanitarnym, który jeździł blisko linii frontu.
Tegoroczny kalendarz imprez bogaty jest w wydarzenia nawiązujące do życia księżnej. Wkrótce na rynku stanie wystawa plenerowa o życiu i działalności Daisy. Opowie ona o losach księżnej od wczesnej młodości w rodzinnym Ruthin do śmierci w Wałbrzychu.
Od 19 do 21 maja odbędzie się 10. jubileuszowa edycja festiwalu DAISY DAYS, na który złoży się szereg wydarzeń. Na trzy dni rynek rozkwitnie pięknymi ogrodami. Najlepsze gospodarstwa szkółkarskie zaprezentują swoje pomysły na zagospodarowanie ogrodu i balkonu w formie pięknego ogrodu pokazowego. Zaplanowano również koncerty i widowiska muzyczne, m.in. „Pszczyna na filmowym tle”.
Tradycyjnie częścią DAISY DAYS jest Nocna Książęca Gra Miejska. W tym roku będzie zatytułowana „Znane i nieznane twarze księżnej Daisy”. W grze mogą wziąć udział dorośli, młodzież oraz dzieci, którzy chcą poznać Pszczynę i jej historię. Nie trzeba mieć żadnej specjalistycznej wiedzy. Ważniejsza jest ciekawość, spryt i spostrzegawczość oraz poczucie humoru. Przyda się również strój dostosowany do warunków pogodowych, najlepiej z elementami w stylu retro. Nie jest to obowiązkowe, ale mile widziane - przebrania w duchu epoki to już wieloletnia tradycja związana z tą grą!
W niedzielę będziemy mogli podziwiać piękne konie i wspaniałych jeźdźców podczas zawodów i parady konnej.
Całość festiwalu dopełni kiermasz ogrodniczy, stoiska z oryginalnym rękodziełem oraz prezentacja działalności i dorobku organizacji pozarządowych z Pszczyny, a także warsztaty artystyczne i zabawy. A wieczorem iluminacje świetlne na kamienicach starówki.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 5 (29 maja 2024r.)

Archiwum numerów

  • Numer 4, 24 kwietnia 2024r.
  • Numer 3, 27 marca 2024r.
  • Numer 2, 21 lutego 2024r.
  • Numer 1, 24 stycznia 2024r.
  • Numer 12, 13 grudnia 2023r.
  • Numer 11, 22 listopada 2023r.
więcej