Kierownicy i nauczyciele pszczyńskich szkół ludowych w okresie II wojny światowej

Historia pszczyńskiego szkolnictwa w latach II wojny światowej stanowi do dzisiaj swoistą białą plamę. Archiwa szkolne nie dysponują dokumentacją z tamtego okresu, prawdziwą rzadkością są zdjęcia klasowe dzieci z ich niemieckimi nauczycielami zachowane czasami w zbiorach prywatnych.

W zasadzie większość informacji o tym, jak wyglądało nauczanie w pszczyńskich szkołach w dobie okupacji hitlerowskiej, jak nazywali się nauczyciele pracujący w tym czasie, skąd pochodzili czy też jaki przejawiali stosunek do dzieci czerpiemy z opowiadań ówczesnych uczniów, dziś już wiekowych seniorów. Tymczasem w Archiwum Państwowym w Katowicach zachowały się pewne dokumenty, mogące rzucić nieco więcej światła na ten niezbadany dotychczas fragment historii.
Nauczyciele byli grupą zawodową, która miała dosyć wysoki udział wśród członków Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP), której przywódcą był Adolf Hitler. Szczególnie liczne grono nauczycieli zasilało szeregi powiatowych struktur partii. W powiecie pszczyńskim w latach 1939-1945 funkcjonowało 40 grup miejscowych partii nazistowskiej. Na ich czele stali niejednokrotnie kierownicy tutejszych szkół ludowych (Volksschule), które w państwie niemieckim były odpowiednikiem szkół stopnia podstawowego. Dzięki zachowanym ankietom personalnym członków grup miejscowych możemy poznać więcej szczegółów na temat obsady poszczególnych szkół. Wprawdzie nie wszyscy nauczyciele byli zorganizowani w grupach miejscowych NSDAP, niemniej zachowane dane i tak w dużym stopniu pozwalają uzupełnić lukę informacyjną na temat nauczycieli zatrudnionych w pszczyńskim szkolnictwie w dobie okupacji hitlerowskiej.

Jarosław Zawisza
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 4 (24 kwietnia 2024r.)

Archiwum numerów

  • Numer 3, 27 marca 2024r.
  • Numer 2, 21 lutego 2024r.
  • Numer 1, 24 stycznia 2024r.
  • Numer 12, 13 grudnia 2023r.
  • Numer 11, 22 listopada 2023r.
  • Numer 10, 25 października 2023r.
więcej