Wzmianki prasowe o śmierci dawnych pszczynian

Najstarszą znaną pszczyńskiej prasie formą, w której dostępne były informacje o śmierci mieszkańców miasta, był publikowany w dziale ogłoszeń wykaz zatytułowany „Personenstands-Nachrichten”, zawierający bieżące dane zarejestrowane w Urzędzie Stanu Cywilnego w Pszczynie.

Na krótko przed pojawieniem się w drugiej połowie lat 80. XIX wieku charakterystycznych nekrologów w czarnych ramkach, na łamach „Oeffentlicher Anzeiger für den Kreis Pless” zaczęto publikować krótkie notki poświęcone wybranym zmarłym. Przyjrzyjmy się treści kilku takich notek, poświęconych zmarłym, którzy znaleźli wieczny spoczynek na pszczyńskim cmentarzu żydowskim.


Eva Schmidt z domu Grossmann, zmarła 2 stycznia 1885 roku
(Podeszły wiek). Owdowiała pani Eva Schmidt z domu Grossmann, urodzona w 1778 roku w Syryni w powiecie raciborskim, zmarła tu u swojego syna w nocy z piątku na sobotę w zaszczytnym wieku 106 lat i 3 tygodni. Ta staruszka straciła wzrok 15 lat temu i spędziła resztę swojego życia leżąc w łóżku.

Bertha Schiller z domu Jaschkowitz, zmarła 8 sierpnia 1890 roku
(Nagła śmierć). Kupcowa, pani Bertha Schiller z domu Jaschkowitz, współwłaścicielka uzdrowiska w Goczałkowicach, zmarła tam nagle dziś rano. Zmarła była szlachetnie myślącą kobietą, której życzliwość osuszyła niejedną łzę. Jej zasługi były zawsze doceniane, czego dowodem był wybór do zarządu Ojczyźnianego Związku Kobiet. Jej pamięć pozostanie niezapomniana w kręgach jej cichej, dobroczynnej działalności.

Moritz Steiner, zmarły 21 marca 1891 roku
(Nagła śmierć) dosięgnęła tutejszego karczmarza, pana Moritza Steinera, właściciela karczmy w „Białym Łabędziu”, która ostatnio popularnie znana jest jako „Brama Berlińska”. Zmarły, próbując rozstrzygnąć spór, który wybuchł pomiędzy gośćmi w jego karczmie, wpadł w łatwo zrozumiałe wzburzenie, które niestety okazało się być dla niego zgubne, ponieważ gdy wkrótce potem udał się na spoczynek do swojego pokoju, ogarnęło go uczucie niedyspozycji, które spowodowało jego nagłą śmierć. Zmarły osiągnął wiek 65 lat.

Sławomir Pastuszka
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 2 (23 lutego 2023r.)

Archiwum numerów

  • Numer 1, 26 stycznia 2023r.
  • Numer 12, 15 grudnia 2022r.
  • Numer 11, 24 listopada 2022r.
  • Numer 10, 19 października 2022r.
  • Numer 9, 22 września 2022r.
  • Numer 8, 18 sierpnia 2022r.
więcej