Johnny Friedlaender (1912-1992) i jego sztuka

Johnny Friedlaender był urodzonym w Pszczynie światowej sławy malarzem, grafikiem i rytownikiem, jednym z czołowych europejskich artystów XX wieku, który z dumą nazywał się Francuzem Górnego Śląska. Friedlaender tworzył w różnych technikach, jednak przede wszystkim znany jest jako pionier nowoczesnej akwaforty - nadał tej trudnej technice artystycznej nową, współczesną formę ekspresji, która łączyła tradycję z innowacją.

Jego wczesne czarno-białe grafiki inspirowane były surrealizmem i ekspresjonizmem, urzeczywistniając fantastyczne wizje zwierząt i postaci ludzkich. Abstrakcyjne obrazy natury jako majestatycznej, mistycznej siły porównano do transcendentnych krajobrazów Caspara Davida Friedricha, które Friedlaender podziwiał.
W miarę dojrzewania swojego stylu artysta odrzucił gestykulacyjne porzucenie ekspresjonizmu, w pełni przyjmując precyzyjny styl abstrakcji. Zasłynął z ukierunkowanych muzycznie kompozycji o delikatnych formach i symbolach w harmonijnej palecie.
Spuścizna Friedlaendera obejmuje setki dzieł, które dzisiaj znajdują się w licznych muzeach, galeriach, a przede wszystkim kolekcjach prywatnych.

Sławomir Pastuszka
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 11 (24 listopada 2022r.)

Archiwum numerów

  • Numer 10, 19 października 2022r.
  • Numer 9, 22 września 2022r.
  • Numer 8, 18 sierpnia 2022r.
  • Numer 7, 21 lipca 2022r.
  • Numer 6, 22 czerwca 2022r.
  • Numer 5, 12 maja 2022r.
więcej