Sklep spożywczy Emila Sachsa na Boże Narodzenie

Pod koniec XIX wieku wraz z nastaniem grudnia większość pszczynian, podobnie zresztą jak dzisiaj, wpadało w szał bożonarodzeniowych zakupów. Starano się zaopatrzyć we wszystko, co było potrzebne, począwszy od jedzenia na świąteczny stół, po prezenty, którymi obdarowywano bliskich.

Specjalną bożonarodzeniową ofertę w 1893 roku przygotowywano także w sklepie spożywczym przy Polnischestrasse 14, dzisiejszej ulicy Piastowskiej 28. Wtenczas mieszczący go budynek wyglądał zupełnie inaczej. Nadbudowany w 1927 roku i w tej formie znanej nam dzisiaj, wcześniej niewiele się różnił od sąsiadki mieszczącej dzisiaj Muzeum Prasy Śląskiej. Sklep założył i przez lata prowadził Loebel Sachs (1827-1890), a jego następcą był syn Emil (1857-1909).
Dzięki zamieszczonym przez kupca reklamom na łamach grudniowych wydań pszczyńskiej gazety „Oeffentlicher Anzeiger für den Kreis Pless”, możemy prześledzić, co znalazło się w ofercie bożonarodzeniowej. A w większości były to oczywiście produkty, które bezwzględnie potrzebne były każdej gospodyni szykującej świąteczne posiłki dla swojej rodziny, m.in. mąka z kluczborskiego młyna w najniższej możliwej cenie, mąka krupczatka, mak, orzechy włoskie i laskowe, cytryny, owoce tarniny oraz tureckie śliwki. Bez wątpienia popularnością, szczególnie wśród dzieci, cieszył się „Russischbrot”, czyli herbatniki w kształcie liter alfabetu łacińskiego. Zgodnie z niemiecką tradycją, przepis na te bożonarodzeniowe ciasteczka przywiózł z Sankt Petersburga w 1844 roku drezdeński piekarz Ferdinand Friedrich Wilhelm Hanke. Kupiec szczególnie zachwalał też swoje likiery, a także wszystkie rodzaje dobrego rumu, w tym rumy jamajskie, słynące z wyjątkowego smaku, który jest wynikiem powolnej i spontanicznej fermentacji w dużych drewnianych kadziach.
W ofercie znalazły się także kolorowe lampki i szereg ozdób choinkowych, ponadto stoczki, czyli charakterystyczne długie i cienkie woskowe świece, zwinięte spiralnie.

Sławomir Pastuszka
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 5 (12 maja 2022r.)

Archiwum numerów

  • Numer 4, 14 kwietnia 2022r.
  • Numer 3, 17 marca 2022r.
  • Numer 2, 17 lutego 2022r.
  • Numer 1, 20 stycznia 2022r.
  • Numer 12, 16 grudnia 2021r.
  • Numer 11, 18 listopada 2021r.
więcej