Johnny Friedlaender - część 2 (1921-1933)

Johnny Friedlaender to urodzony w Pszczynie światowej sławy malarz, grafik i rytownik, jeden z czołowych europejskich artystów XX wieku, który z dumą nazywał się Francuzem Górnego Śląska. Friedlaender tworzył w różnych technikach, jednak przede wszystkim znany jest jako pionier nowoczesnej akwaforty - nadał tej trudnej technice artystycznej nową, współczesną formę ekspresji, która łączyła tradycję z innowacją.

Biografia Friedlaendera zostanie przybliżona w kilku częściach, które zostały podzielone wedle najważniejszych etapów jego życia. Część druga poświęcona została okresowi wrocławskiemu i pierwszych latach artysty w Dreźnie, jeszcze przed dojściem Hitlera do władzy.
1 października 1921 roku Friedlaenderowie w poczuciu krzywdy opuścili Pszczynę i udali się do Wrocławia, gdzie zamieszkali w nieistniejącej już dzisiaj kamienicy przy Augustastrasse 94. Dla całej rodziny rozpoczął się nowy, ale i początkowo trudny etap życia. Ze względu na trudności w zdobyciu koncesji aptekarskiej, Eugen utrzymywał rodzinę z szybko kurczących się oszczędności, na które składały się m.in. fundusze uzyskane z niekorzystnej sprzedaży apteki w Pszczynie.
Friedlaenderowie traktowali początkowo stolicę Dolnego Śląska jako tymczasowe miejsce zamieszkania, mając nadzieję, że wkrótce uda im się powrócić na Górny Śląsk, do jego części, która pozostanie w granicach Niemiec. Będący nadal bez pracy Eugen, zwracając się do prezydenta rejencji opolskiej z prośbą o pomoc w zdobyciu zatrudnienia, prosił o wzięcie pod uwagę takich miast, jak Gliwice, Zabrze, Koźle czy Strzelce Opolskie, gdzie w związku z przewidywanym zwiększeniem się liczby ludności, konieczne byłoby zwiększenie liczby aptek. Z uwagi na swoje dzieci, prosił o możliwe przydzielenie miejscowości, w której znajdowałoby się gimnazjum.


Sławomir Pastuszka
Opracowano na podstawie: strony www.johnnyfriedlaender.eu,
zasobów Archiwum Państwowego w Opolu, W. Brachmann, Beiträge zur Apothekengeschichte Schlesiens, 1966, s. 90
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 1 (24 stycznia 2024r.)

Archiwum numerów

  • Numer 12, 13 grudnia 2023r.
  • Numer 11, 22 listopada 2023r.
  • Numer 10, 25 października 2023r.
  • Numer 9, 28 września 2023r.
  • Numer 8, 23 sierpnia 2023r.
  • Numer 7, 26 lipca 2023r.
więcej