Przyczynki do powstań śląskich (4)

Augustyn Czernecki - mieszkaniec Jankowic, uczestnik I wojny światowej i jeden z członków Polskiej Organizacji Wojskowej walczącej od 1919 roku o przyłączenie Górnego Śląska w granice państwa polskiego - jest bohaterem jednej z wielu opowieści o czasach powstań śląskich utrwalonych przez Franciszka Szczepańczyka i opisujących rzeczywiste wydarzenia tamtych lat na ziemi pszczyńskiej. W poprzednim numerze został przywołany fragment opowiadania o powojennych losach Czerneckiego, zmagającego się z represjami ze strony niemieckiej policji, w tym funkcjonariusza jednostki pszczyńskiej Wilhelma Luxa. W kolejnym odcinku „Przyczynków…” kontynuujemy tę opowieść.

Pierwsza ofiara niemieckiego terroru w Jankowicach (dokończenie)
Po drodze Gustek Czernecki opowiadał dalej:
- Wojna miała się już ku końcu (popr. Końcowi - przyp. J. Z.), a u nas w wojsku był głód i często nie widzieliśmy chleba. Żywiono nas zwykle burakami, kapustą z głąbiami i kłakami.
Kiedy więc dano mi kilkudniowy urlop i puszczono mnie do domu, cieszyłem się jak dziecko. Ale i w domu niełatwo było o chleb, bo zboże nie było jeszcze wymłócone. Matula jednak zaraz wynajęła ludzi do młócenia zboża, namełła mąki na żarnach i zabrała się do pieczenia chleba.
Tymczasem urlop się skończył, a chleb nie był gotowy. „Jakżeż pójdziesz bez chleba, kiedy tam taki głód? - rzekła matula. - Zaczekaj jeszcze troszkę! Jutro chleb będzie gotowy, to ci dam cały bochen”. „Kiedy mi się dziś urlop kończy, matulu!” - odrzekłem. „Choć się to spóźnisz o jeden dzień, nic złego się nie stanie”. „Prawdę mówicie, matulu!” - odrzekłem i zostałem.

Komentarz i opracowanie: Jarosław Zawisza
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 6 (22 czerwca 2022r.)

Archiwum numerów

  • Numer 5, 12 maja 2022r.
  • Numer 4, 14 kwietnia 2022r.
  • Numer 3, 17 marca 2022r.
  • Numer 2, 17 lutego 2022r.
  • Numer 1, 20 stycznia 2022r.
  • Numer 12, 16 grudnia 2021r.
więcej