Johanna Kohn i jej kamień pamięci

Stolperstein to dosłownie w języku niemieckim „kamień, o który się potykamy”. Określenie to stosowane jest jednak jako nazwa własna dla kamienia pamięci, stanowiącego upamiętnienie ofiary niemieckiego nazizmu. Ma on postać osadzonej w bruku betonowej kostki z mosiężną tabliczką o wymiarach 10x10 cm, z wyrytymi na niej personaliami upamiętnionej osoby, datą urodzenia i śmierci oraz informacją o losie, jaki ją spotkał.

Stolperstein montowany jest w chodniku, zazwyczaj w pobliżu ostatniego miejsca zamieszkania ofiary. W ten sposób w kilku krajach - przede wszystkim w Niemczech - upamiętniono męczeńską śmierć - na chwilę obecną ponad 70 tysięcy - przede wszystkim Żydów, ale także Romów, ludzi niepełnosprawnych, Świadków Jehowy, homoseksualistów i członków partii politycznych przeciwnych Hitlerowi. Jest to obecnie największy zdecentralizowany pomnik świata.
Pomysłodawcą tego typu upamiętnienia i jego nazwy jest niemiecki artysta Gunter Demnig. Pierwsze kamienie pamięci pojawiły się na ulicach Kolonii w 1995 roku. Obecnie największą ich liczbę spotkać można w Berlinie, Frankfurcie nad Menem, Hamburgu czy Kolonii. W Polsce pojedyncze Stolpersteine znajdują się w siedmiu miastach, m.in. we Wrocławiu, Bytomiu i Słubicach.

Sławomir Pastuszka
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 10 (21 października 2021r.)

Archiwum numerów

  • Numer 9, 16 września 2021r.
  • Numer 8, 18 sierpnia 2021r.
  • Numer 7, 15 lipca 2021r.
  • Numer 6, 17 czerwca 2021r.
  • Numer 5, 20 maja 2021r.
  • Numer 4, 22 kwietnia 2021r.
więcej