Johanna Kohn i jej kamień pamięci

Stolperstein to dosłownie w języku niemieckim „kamień, o który się potykamy”. Określenie to stosowane jest jednak jako nazwa własna dla kamienia pamięci, stanowiącego upamiętnienie ofiary niemieckiego nazizmu. Ma on postać osadzonej w bruku betonowej kostki z mosiężną tabliczką o wymiarach 10x10 cm, z wyrytymi na niej personaliami upamiętnionej osoby, datą urodzenia i śmierci oraz informacją o losie, jaki ją spotkał.

Stolperstein montowany jest w chodniku, zazwyczaj w pobliżu ostatniego miejsca zamieszkania ofiary. W ten sposób w kilku krajach - przede wszystkim w Niemczech - upamiętniono męczeńską śmierć - na chwilę obecną ponad 70 tysięcy - przede wszystkim Żydów, ale także Romów, ludzi niepełnosprawnych, Świadków Jehowy, homoseksualistów i członków partii politycznych przeciwnych Hitlerowi. Jest to obecnie największy zdecentralizowany pomnik świata.
Pomysłodawcą tego typu upamiętnienia i jego nazwy jest niemiecki artysta Gunter Demnig. Pierwsze kamienie pamięci pojawiły się na ulicach Kolonii w 1995 roku. Obecnie największą ich liczbę spotkać można w Berlinie, Frankfurcie nad Menem, Hamburgu czy Kolonii. W Polsce pojedyncze Stolpersteine znajdują się w siedmiu miastach, m.in. we Wrocławiu, Bytomiu i Słubicach.

Sławomir Pastuszka
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 5 (13 maja 2020r.)

Archiwum numerów

  • Numer 4, 8 kwietnia 2020r.
  • Numer 4, 26 marca 2020r.
  • Numer 3, 28 lutego 2020r.
  • Numer 2, 6 lutego 2020r.
  • Numer 1, 17 stycznia 2020r.
  • Numer 18, 20 grudnia 2019r.
więcej