Niezwykłe pamiątki historyczne poza granicami Pszczyny, cz. 3

To trzeci artykuł z cyklu poświęconego niezwykłym pamiątkom historycznym związanym z Pszczyną, które obecnie znajdują się w różnych zakątkach świata. Tym razem zaprezentowana zostanie spisana w Pszczynie ketuba, która znajduje się obecnie w zbiorach Biblioteki Narodowej Izraela w Jerozolimie.

Ketuba to żydowski kontrakt ślubny spisywany w języku aramejskim, legalizujący małżeństwo, odczytywany na głos i wręczany przez pana młodego swojej wybrance podczas ceremonii zaślubin. Zawiera zobowiązania - przede wszystkim finansowe - męża wobec żony na wypadek rozwodu, niemożności wypełniania powinności małżeńskich czy jego śmierci. Podpisywany jest przez dwóch świadków niespokrewnionych ze sobą i z parą młodą.
Pszczyńska ketuba - jedyna taka znana z naszego miasta - stanowi część kolekcji ponad czterech tysięcy dwustu żydowskich kontaktów ślubnych, które znajdują się w zbiorach Biblioteki Narodowej Izraela w Jerozolimie. Jak tam trafiła? Nie wiadomo. Spisana została w całości pismem odręcznym na pergaminie o wymiarach 218 na 140 milimetrów. Nie posiada żadnych iluminacji, którymi zazwyczaj bogato dekorowano tego typu dokumenty.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 10 (21 października 2021r.)

Archiwum numerów

  • Numer 9, 16 września 2021r.
  • Numer 8, 18 sierpnia 2021r.
  • Numer 7, 15 lipca 2021r.
  • Numer 6, 17 czerwca 2021r.
  • Numer 5, 20 maja 2021r.
  • Numer 4, 22 kwietnia 2021r.
więcej