Stowarzyszenie Pszczelarzy Ziemi Pszczyńskiej

Społeczeństwa owadów zapylających, w tym pszczoły miodnej, ulegają na świecie drastycznej depopulacji w wyniku zmian środowiskowych i nie zawsze racjonalnych działań człowieka. Obecnie bez pomocy entomologów i pszczelarzy, a przede wszystkim szeroko rozumianej edukacji społeczeństwa, pożyteczna entomofauna nie ma szans na przeżycie. Między innymi dlatego w 2014 roku powołane zostało do życia Stowarzyszenie Pszczelarzy Ziemi Pszczyńskiej, zrzeszające pszczelarzy ze wszystkich kół powiatu pszczyńskiego.

Jako główne zadania postawiliśmy sobie popularyzację pszczelarstwa, edukację ekologiczną oraz szerzenie wiedzy o tym, jak pomagać środowisku. Dzięki uprzejmości Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej, Urzędu Miejskiego w Pszczynie oraz Zarządu Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach mogliśmy w ubiegłym roku przeprowadzić wiele działań. Udało nam się m.in. stworzyć ekspozycję pszczelarską w pszczyńskim skansenie (ciągle powiększaną o nowe eksponaty), gdzie na szczególną uwagę zasługują ponad 100-letnie kłody, zabytkowe ule, kamienne prasy do wyrobu węzy czy kolekcja miodarek. Poprzez ciągłe poszukiwanie zabytkowych eksponatów mamy nadzieję stworzyć wystawę obejmującą całą historię polskiego pszczelarstwa.
Uznajemy powszechnie, że dzieci są przyszłością narodu, dlatego staramy się kłaść duży nacisk na edukację najmłodszych. Od ubiegłego roku na terenie pszczyńskiego skansenu prowadzimy zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkół podstawowych. Spotkania te cieszą się dużą popularnością, dlatego od wiosny rozpoczniemy kolejny cykl zajęć. Wykłady prowadzone przez pszczelarzy praktyków pozwalają poznać bliżej sekrety życia pszczół. Podczas warsztatów wykorzystywane są wszelakie pomoce dydaktyczne, od filmów, tablic, prezentacji multimedialnych, poprzez sprzęt pszczelarski i wizytę w pasiece.
Wychodząc jednocześnie do szerszego grona odbiorców w zeszłym roku na łamach „Głosu Pszczyńskiego prezentowaliśmy artykuły z zakresu pszczelarstwa i ekologii. Cieszymy się, że ta tematyka weszła na stałe na szpalty naszego lokalnego periodyku. W tym roku pojawi się kolejna seria artykułów, pomagających zrozumieć potrzebę ochrony pszczół i zwrot ku „ekologicznym” zachowaniom na co dzień. Pisaliśmy jak odpowiedzialnie używać środków ochrony roślin, jakie rośliny sadzić w celu poprawy pożytków pszczelich czy opisywaliśmy życie rodziny pszczelej. Mamy nadzieję, że w 2016 roku artykuły będą co najmniej równie interesujące!
O postępach naszej działalności świadczą też nawiązane kolejne kontakty z pszczelarzami z Czech. Od bieżącego roku zamierzamy wspólnie z Kołem Pszczelarzy w Mostach koło Jablunkowa organizować nasze spotkania i imprezy. W ramach współpracy dwóch naszych członków wyjedzie w czerwcu na szkolenie dotyczące edukacji o pszczołach, a to tylko wstęp do dalszych wspólnych działań i wymiany doświadczeń, już na arenie międzynarodowej.
Żaden sympatyk miodu i produktów pszczelich nie ominął też zapewne sierpniowych Dni Miodu na pszczyńskim rynku, których jak co roku bywamy współorganizatorami. Z roku na rok nabywamy większego doświadczenia w tego typu imprezach, co mamy nadzieję pokazać organizacyjnie podczas tegorocznych Dni Miodu. Ponadto w roku poprzednim, dzięki naszym staraniom na stałe weszło do programu pszczyńskich imprez Święto Pszczoły, które zaplanowane zostało na czerwiec i odbędzie się na terenie Skansenu - Zagrody Wsi Pszczyńskiej. świeto Kto był ten wie - kto nie był zapraszamy w tym roku, po masę atrakcji, także kulinarnych, wiedzę pszczelarską w przystępnej formie, zwiedzanie pasieki czy degustację miodów oraz występy artystyczne.
pasieka
Na terenie Zagrody Wsi Pszczyńskiej uruchomiliśmy też pasiekę dydaktyczną. W każdą niedzielę sezonu pasiecznego można spotkać się tam z pszczelarzami, porozmawiać o życiu pszczół oraz bezpośrednio podglądać ich zachowania i pracę. Każdy pszczelarz działający w naszym stowarzyszeniu ma też możliwość zostawić wszystkie swoje produkty pszczele w sklepiku skansenu, dzięki czemu zwiedzający mają możliwość kupić miód i produkty pszczele bezpośrednio z naszych pasiek.
pasieka2
Wszystkich, którym problematyka szeroko rozumianej ekologii, ochrony środowiska lub pszczelarstwa jest bliska zapraszamy do współpracy. Będzie nam miło podjąć się wspólnie nowych wyzwań bądź realizować zadania już rozpoczęte.

Jakub Skop
e-mail: skop.jakub@yahoo.co.uk

logo
Dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony
Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach
,,Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach"
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 11 (24 listopada 2022r.)

Archiwum numerów

  • Numer 10, 19 października 2022r.
  • Numer 9, 22 września 2022r.
  • Numer 8, 18 sierpnia 2022r.
  • Numer 7, 21 lipca 2022r.
  • Numer 6, 22 czerwca 2022r.
  • Numer 5, 12 maja 2022r.
więcej