Deklaracja o sposobie ogrzewania domu

Po narodowym spisie ludności i mieszkań przyszedł czas na spis pieców. Do końca czerwca właściciele lub zarządcy budynków mają obowiązek złożyć w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków deklarację dotyczącą źródeł ciepła i spalania paliw. Przepis dotyczy budynków mieszkalnych oraz niemieszkalnych. Kto nie zdąży, może zapłacić karę.

Powstaje Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Każdy musi się do niej zgłosić. W przyszłości będzie ważnym narzędziem w walce o poprawę jakości powietrza.
Od 1 lipca ubiegłego roku właściciele oraz zarządcy budynków obowiązani są do złożenia stosownej deklaracji dotyczącej wykorzystywanych źródeł ciepła lub spalania paliw do 1 MW, np. piec, sieć ciepłownicza, pompa ciepła etc. Obowiązek dotyczy zarówno budynków i lokali mieszkalnych, jak i niemieszkalnych. Jeżeli część budynku jest zamieszkała, a część niezamieszkała, a obie części są zasilane przez różne źródła ciepła, bądź wykorzystywane są różne źródła spalania paliw, deklaracja powinna być złożona oddzielnie na część mieszkalną i niemieszkalną.
CEEB będzie rejestrem źródeł energii budynków. Ma także uwzględniać informacje na temat udzielonej pomocy publicznej w zakresie termomodernizacji i wymiany kotłów. Według szacunków, w ewidencji może się znaleźć nawet około pięciu milionów budynków.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 8 (23 sierpnia 2023r.)

Archiwum numerów

  • Numer 7, 26 lipca 2023r.
  • Numer 6, 23 czerwca 2023r.
  • Numer 5, 25 maja 2023r.
  • Numer 4, 27 kwietnia 2023r.
  • Numer 3, 23 marca 2023r.
  • Numer 2, 23 lutego 2023r.
więcej