Deklaracja o sposobie ogrzewania domu

Po narodowym spisie ludności i mieszkań przyszedł czas na spis pieców. Do końca czerwca właściciele lub zarządcy budynków mają obowiązek złożyć w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków deklarację dotyczącą źródeł ciepła i spalania paliw. Przepis dotyczy budynków mieszkalnych oraz niemieszkalnych. Kto nie zdąży, może zapłacić karę.

Powstaje Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Każdy musi się do niej zgłosić. W przyszłości będzie ważnym narzędziem w walce o poprawę jakości powietrza.
Od 1 lipca ubiegłego roku właściciele oraz zarządcy budynków obowiązani są do złożenia stosownej deklaracji dotyczącej wykorzystywanych źródeł ciepła lub spalania paliw do 1 MW, np. piec, sieć ciepłownicza, pompa ciepła etc. Obowiązek dotyczy zarówno budynków i lokali mieszkalnych, jak i niemieszkalnych. Jeżeli część budynku jest zamieszkała, a część niezamieszkała, a obie części są zasilane przez różne źródła ciepła, bądź wykorzystywane są różne źródła spalania paliw, deklaracja powinna być złożona oddzielnie na część mieszkalną i niemieszkalną.
CEEB będzie rejestrem źródeł energii budynków. Ma także uwzględniać informacje na temat udzielonej pomocy publicznej w zakresie termomodernizacji i wymiany kotłów. Według szacunków, w ewidencji może się znaleźć nawet około pięciu milionów budynków.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 11 (24 listopada 2022r.)

Archiwum numerów

  • Numer 10, 19 października 2022r.
  • Numer 9, 22 września 2022r.
  • Numer 8, 18 sierpnia 2022r.
  • Numer 7, 21 lipca 2022r.
  • Numer 6, 22 czerwca 2022r.
  • Numer 5, 12 maja 2022r.
więcej