Program Czyste Powietrze do zmiany - apel do premiera

Wysokie zanieczyszczenie powietrza pokazuje, że walka ze smogiem stoi w miejscu. Polski Alarm Smogowy apeluje do premiera Morawieckiego o jak najszybszą reformę Programu Czyste Powietrze. Przez pierwsze dwa lata obowiązywania programu zlikwidowano zaledwie 70 tysięcy „kopciuchów”. Bez pełnego zaangażowania rządu nie uda się poprawić jakości powietrza w Polsce. Program Czyste Powietrze - sztandarowy plan rządu na pozbycie się smogu powinien zostać poprawiony - apeluje Polski Alarm Smogowy. - Jesteśmy już prawie w jednej czwartej tego programu, który wystartował we wrześniu 2018 roku - mówi Andrzej Guła, lider PAS - i to już najwyższy czas, by zaczął on działać jak zaplanowano.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział przeznaczenie 103 mld zł na ocieplenie trzech milionów domów i likwidację „kopciuchów”. - W tej chwili, po pierwszej ćwiartce PCZP wiemy, że złożono 200 tys. wniosków na kwotę 3,6 mld zł. To 6,7% dziesięcioletniego planu wymian kotłów i 3,5% poniesionych wydatków, a zrealizowano zaledwie 70 tys. inwestycji - dodaje Guła. - Mam nadzieję, że to tempo przyspieszy, bo w przeciwnym razie możemy zapomnieć o czystym powietrzu.
Zdaniem PAS, Program Czyste Powietrze wciąż ma wiele mankamentów, które sprawiają że działa w ograniczonym stopniu. Dlatego wystosował kolejny list do premiera wyliczając zmiany w PCZP konieczne do przyspieszenia jego działania. „Przyspieszenie w realizacji tego programu jest możliwe; jest ono również konieczne, gdyż uchwały antysmogowe przyjęte przez 12 sejmików wojewódzkich nakładają obowiązek wymiany w ciągu kilku najbliższych lat ponad 2,5 miliona starych kotłów na węgiel i drewno. Niewątpliwym wsparciem dla realizacji uchwał antysmogowych będzie Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, której potrzebę uruchomienia wskazywały już dawno nie tylko regiony, ale również Najwyższa Izba Kontroli. W związku z powyższym apelujemy do Pana Premiera o jak najszybsze uruchomienie tego narzędzia” .
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 9 (28 września 2023r.)

Archiwum numerów

  • Numer 8, 23 sierpnia 2023r.
  • Numer 7, 26 lipca 2023r.
  • Numer 6, 23 czerwca 2023r.
  • Numer 5, 25 maja 2023r.
  • Numer 4, 27 kwietnia 2023r.
  • Numer 3, 23 marca 2023r.
więcej