Trwa wyścig z czasem - zostało 11 miesięcy na wymianę kotłów pozaklasowych i klasy 5, które mają powyżej 10 lat

Polski Alarm Smogowy zbadał tempo wymiany kotłów kopciuchów w miastach wojewódzkich oraz tych znajdujących się na niechlubnej liście WHO - najbardziej zasmogowanych miejsc w Europie. Wyniki nie są optymistyczne, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że korzystanie z najstarszych kotłów na paliwa stałe będzie w województwie śląskim nielegalne już od 1 stycznia 2022 roku.

„Kopciuchy”, czyli pozaklasowe kotły na węgiel i drewno, stanowią główną przyczynę zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Niestety, tempo ich wymiany stoi w miejscu. Polski Alarm Smogowy sprawdził, jak wygląda wymiana kotłów w miastach wojewódzkich oraz miejscowościach z tzw. listy WHO - najbardziej zasmogowanych miast Europy.
Z danych nadesłanych do PAS wynika, że tylko połowa miast wojewódzkich posiada informacje o liczbie kotłów przeznaczonych do wymiany. Jeszcze gorzej jest w miastach z listy najbardziej zanieczyszczonych miast (lista WHO) - tylko 20 z nich policzyło swoje „kopciuchy”. Oznacza to, że w tych miejscowościach trudno mówić o jakimkolwiek planie działań, pomimo że w większości województw obowiązują uchwały antysmogowe, nakazujące likwidację przestarzałych, wysoko emisyjnych pieców i kotłów na węgiel i drewno.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 9 (22 września 2022r.)

Archiwum numerów

  • Numer 8, 18 sierpnia 2022r.
  • Numer 7, 21 lipca 2022r.
  • Numer 6, 22 czerwca 2022r.
  • Numer 5, 12 maja 2022r.
  • Numer 4, 14 kwietnia 2022r.
  • Numer 3, 17 marca 2022r.
więcej