Ratusz uruchomił nowy serwis - czujniki.pszczyna.pl

Urząd Miejski uruchomił specjalną stronę internetową, na której można obserwować dane z czujników pomiaru stężeń PM10 oraz PM 2,5. Można ją znaleźć pod adresem www.czujniki.pszczyna.pl.

W serwisie zestawiono osiem czujników, które zostały zainstalowane na terenie miasta. Przygotowano również zakładkę, gdzie prezentowane są odczyty z pszczyńskich sołectw.
- Kilka lat temu raporty WHO prezentujące dane z najbardziej zanieczyszczonych gmin w Europie były dla nas elektrowstrząsem. Od tamtego czasu problem smogu traktujemy priorytetowo. Wdrożyliśmy kilka dużych wielomilionowych projektów, które pozwalają wymieniać stare kopciuchy na nowoczesne kotły. Pracujemy obecnie nad opracowaniem rządowego pilotażu dedykowanego dla naszej gminy. Jest realna szansa na olbrzymie fundusze. Nie rezygnujemy z projektów edukacyjnych i działań podnoszących świadomość. Jednym z takich elementów jest system czujników, który pokazuje nam wszystkim, jakim powietrzem oddychamy. Apeluję do mieszkańców o to, żeby nie truli się wzajemnie. Od tego zależy nasze zdrowie i życie. Pamiętajmy, że każdy z nas ma wpływ na to, co wylatuje z jego komina - mówi burmistrz Dariusz Skrobol.
Do kwestii zdrowotnych odniósł się również Marcin Leśniewski, dyrektor Szpitala Powiatowego w Pszczynie - Najnowsze dane pokazują znacznie zwiększoną zachorowalność i niestety również zwiększoną śmiertelność COVID-19 wśród mieszkańców województwa śląskiego, w szczególności jego południowych i zachodnich powiatów. Jeśli skojarzyć to ze złym stanem powietrza w tych rejonach Górnego Śląska, to jasnym staje się, że stan powietrza ma znaczący wpływ na przebieg wielu chorób, w tym również COVID-19. Epidemia koronawirusa dostarcza nam kolejnych argumentów w przekonywaniu siebie nawzajem do działań mających na celu poprawę jakości powietrza, którym oddychamy.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 9 (16 września 2021r.)

Archiwum numerów

  • Numer 8, 18 sierpnia 2021r.
  • Numer 7, 15 lipca 2021r.
  • Numer 6, 17 czerwca 2021r.
  • Numer 5, 20 maja 2021r.
  • Numer 4, 22 kwietnia 2021r.
  • Numer 3, 18 marca 2021r.
więcej