Minister zapowiada nową wersję programu „Czyste powietrze”

O zaangażowaniu Pszczyny w liczne programy ekologiczne oraz radykalnej poprawie jakości powietrza do 2023 roku rozmawiano w ratuszu z ministrem klimatu Michałem Kurtyką oraz wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem. Gospodarzami spotkania byli zastępca burmistrza Barbara Sopot-Zembok oraz skarbnik gminy Artur Krawczyk.

- Pszczyna jest gminą, która w sposób szczególny boryka się niską emisją. Jednocześnie dzięki mobilizacji mieszkańców i zaangażowaniu władz samorządowych jest bardzo aktywna w poszukiwaniu rozwiązania tego problemu - mówił minister Kurtyka. - Chcielibyśmy w sposób szczególny wyjść naprzeciwko takim gminom jak Pszczyna, które łączą aktywność i ogromne wyzwania, jeśli chodzi o czyste powietrze. I zaproponować dodatkowe wsparcie - podwyższone korzyści finansowe dla mieszkańców. Naliczyliśmy 261 takich gmin, w tym 108 w województwie śląskim.
Minister zapowiedział, że w dialogu z samorządem powstanie pilotażowy program dla Pszczyny.
- Wyzwaniem, przed którym stoimy, jest wyeliminowanie niskiej emisji w gminie Pszczyna. To jest wyzwanie o charakterze finansowym, technicznym i jest to kwestia rozbudowy sieci gazowej i ciepłowniczej. To jest wreszcie ogromne wyzwanie społeczne. Musimy przekonać mieszkańców, aby byli gotowi, każdy na swoim poziomie, zrobić to co mogą dla podniesienia jakości powietrza. Jeśli część mieszkańców pozostanie z nieekologicznymi źródłami ciepła, to co z tego, że pozostali wymienią, skoro w dalszym ciągu powietrze będzie zanieczyszczane. Tu jest potrzebna solidarność społeczna ponad podziałami.
Pilotażowy program dla Pszczyny pozwoli wypracować i sprawdzić rozwiązania wdrażane później w innych gminach walczących ze smogiem. Środki finansowe na nową wersję programu „Czyste powietrze” ma zapewnić Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Jeszcze w tym miesiącu odbędzie się kolejne spotkanie, podczas którego minister Michał Kurtyka przedstawi szczegóły programu pilotażowego dla Pszczyny.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 9 (16 września 2021r.)

Archiwum numerów

  • Numer 8, 18 sierpnia 2021r.
  • Numer 7, 15 lipca 2021r.
  • Numer 6, 17 czerwca 2021r.
  • Numer 5, 20 maja 2021r.
  • Numer 4, 22 kwietnia 2021r.
  • Numer 3, 18 marca 2021r.
więcej