Program Czyste Powietrze w nowym wydaniu

Program Czyste Powietrze, stworzony w celu likwidacji trzech milionów „kopciuchów”, a więc pozaklasowych kotłów odpowiadających za dramatyczną jakość powietrza w naszym kraju, przeszedł gruntowną reformę i od 15 maja działa na nowych zasadach.

O zmiany od dłuższego czasu zabiegał Polski Alarm Smogowy, ponieważ program - choć słuszny w swoich założeniach - był zdominowany przez niepotrzebną biurokrację, która spowalniała proces wymiany „kopciuchów”.
Od września 2018 roku, kiedy ogłoszono start Programu Czyste Powietrze, Polski Alarm Smogowy apelował o ułatwienie procedury ubiegania się o dotację. Po roku działania programu okazało się, że zrealizowano mniej niż 1% założonego celu, czyli wymiany trzech milionów kopcących kotłów. W liście do prezesa NFOŚiGW PAS apelował o zmiany konieczne dla sprawnego funkcjonowania programu, m.in. o uproszczenie wniosków aplikacyjnych, stworzenie listy produktów i urządzeń kwalifikujących się do programu, skrócenie czasu oceny wniosków oraz stworzenie szerokiej sieci dystrybucji (miejsc, w których można złożyć wniosek o dotację i podpisać umowę), obejmujących: banki, gminy i zakłady energetyczne. To wszystko po to, aby uzyskanie dotacji było łatwiejsze, a proces obsługi beneficjentów sprawniejszy.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 10 (16 października 2020r.)

Archiwum numerów

  • Numer 9, 18 września 2020r.
  • Numer 8, 21 sierpnia 2020r.
  • Numer 7, 24 lipca 2020r.
  • Numer 6, 19 czerwca 2020r.
  • Numer 5, 13 maja 2020r.
  • Numer 4, 8 kwietnia 2020r.
więcej