Apel Pszczyńskiego Alarmu Smogowego

W niedzielę, 15 grudnia w kościołach dekanatu pszczyńskiego odczytano list Pszczyńskiego Alarmu Smogowego „Nie Dokarmiaj Smoga”.

Drodzy Parafianie, mieszkańcy gminy Pszczyna
Stoimy przed ogromnym wyzwaniem, od którego będzie zależała przyszłość nasza oraz naszych najbliższych. W 2018 roku Pszczyna zajęła niechlubne 1 miejsce jako miasto z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Polsce. Przez ponad 1/3 roku oddychaliśmy powietrzem przekraczającym maksymalne dopuszczalne normy. Do naszych płuc trafiało jednego dnia tyle zanieczyszczeń, ile przedostaje się wraz z wypaleniem 11 papierosów.
Oddychanie tak zanieczyszczonym powietrzem skutkuje poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, takimi jak: choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby układu oddechowego, nowotwory, problemy z płodnością, negatywny wpływ na przebieg ciąży i rozwój płodu, alergie, choroba Alzheimera, Parkinsona, depresja, niższe poczucie szczęścia, spadek inteligencji u kolejnych pokoleń.
Rocznie w wyniku smogu w Polsce umiera przedwcześnie około 45 tysięcy osób, czyli 10 razy więcej niż w wypadkach samochodowych. Tak samo, jak za bezpieczeństwo na drodze, każdy z nas jest bezpośrednio odpowiedzialny za jakość powietrza, a co za tym idzie, za zdrowie nasze i naszych rodzin. Musimy zacząć od siebie, od swoich domów i podwórek.
Powinniśmy wziąć odpowiedzialność za przyszłość naszych dzieci, kierując się zdrowym rozsądkiem i Dekalogiem zawierającym przykazanie „nie zabijaj”.
Nasze działania możemy rozpocząć od następujących kroków:
- zwracanie uwagi na jakość używanego opału oraz stosowanie odpowiednich technik palenia i rozpalania w piecu pozwalających ograniczyć ilość dymu wypuszczanego z Twojego komina,
- w miarę możliwości rezygnowanie z opalania domu węglem i drewnem,
- edukowanie sąsiadów i znajomych o zagrożeniach, jakie niesie za sobą smog.
Pamiętajmy również, że nas jako obywateli Polski i Śląska obowiązuje przestrzeganie obowiązujących przepisów: zakaz spalania odpadów zielonych oraz liści na podwórkach i zakaz spalania odpadów węglowych, śmieci, mebli, itp.
1 września 2017 roku weszła w życie uchwała antysmogowa dla województwa śląskiego, zgodnie z którą każdy mieszkaniec do końca 2021 roku ma obowiązek wymiany kotła węglowego starszego niż 10 lat i nieposiadającego tabliczki znamionowej na taki, który spełnia standardy zgodne z uchwałą. W następnych latach będą wprowadzane kolejne ograniczenia dotyczące m.in. korzystania z kominków. Niech każdy z nas zadba o to, aby nie przespać obowiązujących terminów, ponieważ nieprzestrzeganie przepisów będzie się wiązać z konsekwencjami finansowymi - nawet do 5 000 zł kary.
W celu uzyskania pomocy oraz informacji zachęcamy do kontaktu z Urzędem Miasta w Pszczynie, z Referatem Ochrony Środowiska, który mieści się na ul. Dworcowej 30.
Składamy gorące podziękowania księdzu dziekanowi Markowi Brewko oraz wszystkim księżom dekanatu pszczyńskiego za zrozumienie oraz wsparcie w tak ważnej sprawie, jaką jest czyste powietrze i zdrowie mieszkańców.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 11 (24 listopada 2022r.)

Archiwum numerów

  • Numer 10, 19 października 2022r.
  • Numer 9, 22 września 2022r.
  • Numer 8, 18 sierpnia 2022r.
  • Numer 7, 21 lipca 2022r.
  • Numer 6, 22 czerwca 2022r.
  • Numer 5, 12 maja 2022r.
więcej