Smog jest jak papierosy, tylko bardziej...

W Dniu Czystego Powietrza odbył się na pszczyńskim rynku antysmogowy happening. Pod hasłem: „Żarty się skończyły! Walcz ze smogiem! Zawalcz o swoje zdrowie!” rozpoczęto kampanię informacyjną dotyczącą wymiany starych, ponad 10-letnich pieców węglowych. Ich właściciele mają czas do końca 2021 roku, aby to zrobić.

Z uczestnikami wydarzenia spotkał się burmistrz Dariusz Skrobol, który opowiedział o szeregu akcji mających na celu ograniczenie niskiej emisji. Burmistrz zapowiedział, że będą podejmowane działania zmierzające do wprowadzenia w przyszłości zakazu palenia węglem. - Prowadzimy bardzo intensywną politykę antysmogową w Pszczynie. Wymieniliśmy ponad 750 pieców, przez kolejne trzy lata otrzymamy 15 mln zł od rządu na kolejne działania antysmogowe. Pomimo wszystkich działań: edukacyjnych, kontrolnych, również wymiany źródeł ciepła, mamy najgorsze rankingi w kraju. Apeluję do Państwa, wybierajmy dobrą jakość paliwa, wybierzmy gaz. Nie trujmy się nawzajem. Chciałbym, żeby w najbliższych latach Pszczyna całkowicie odeszła od węgla. Będziemy dążyć do tego, aby wymienić źródła ciepła na proekologiczne: gazowe i fotowoltaiczne.
Swoje niezadowolenie ze złej jakości powietrza wyraziła młodzież ze szkół podstawowych i średnich oraz seniorzy. Przygotowano transparenty i hasła antysmogowe, m.in. „Nie dokarmiaj smoga”, „Nie puszczaj Pszczyny z dymem” czy „Nie wypada truć sąsiada”.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 11 (22 listopada 2023r.)

Archiwum numerów

  • Numer 10, 25 października 2023r.
  • Numer 9, 28 września 2023r.
  • Numer 8, 23 sierpnia 2023r.
  • Numer 7, 26 lipca 2023r.
  • Numer 6, 23 czerwca 2023r.
  • Numer 5, 25 maja 2023r.
więcej