Przyłącz się, liczy się każdy oddech

Pszczyna to kolejne miasto, któremu Polska Spółka Gazownictwa przekazała profesjonalne urządzenie do pomiaru stężenia pyłów. Tym samym gmina otrzymała kolejne narzędzie do walki o czyste powietrze.

Na konferencji, która odbyła się w ratuszu, burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol oraz Ziemowit Podolski, dyrektor oddziału Zakładu Gazowniczego, Polska Spółka Gazownictwa w Zabrzu podpisali porozumienie, na mocy którego spółka przekazała miastu urządzenie monitorujące jakość powietrza.
Tablica pomiarowa wyposażona jest w stację meteo, która monitoruje temperaturę, wilgotność powietrza oraz siłę wiatru, ale przede wszystkim stężenia pyłów PM10 i PM2,5 w powietrzu. Wynik są aktualizowane w czasie rzeczywistym i prezentowane na wyświetlaczu.
Pszczyna dołączyła do 22 miast i gmin objętych kampanią społeczną „Przyłącz się, liczy się każdy oddech”. Jest ona częścią „Programu inwestycji w sieć gazową Polski na lata 2018-2022”, realizowanego przez Polską Spółkę Gazownictwa z GK PGNiG. Jej celem jest uświadomienie nie tylko wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie i życie ludzkie, ale także przypomnienie, że w problem smogu rozpoczyna się w każdym gospodarstwie domowym. Eksperci zachęcają mieszkańców do korzystania z gazu ziemnego - najczystszego i najbardziej ekologicznego paliwa - który jest alternatywą dla starych pieców i kotłów węglowych.
Dyrektor Podolski poinformował, że w gminie jest 1 800 nieczynnych przyłączy gazowych. Ich aktywacja jest w zasadzie bezpłatna. A jeśli jest instalacja gazowa, to można korzystać z gazu niemal od razu.
Burmistrz przedstawił działania gminy zmierzające do ograniczania niskiej emisji. Jednym z elementów program jest wymiany starych „kopciuchów”. Gmina dopłaca do wymiany nisko sprawnych kotłów na nowoczesne gazowe. Ich zalety to m.in. krótki czas nagrzewania pomieszczeń, prosta i czysta obsługa, zupełny brak dymu, pyłu, sadzy i popiołu oraz brak konieczności składowania opału.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 7 (15 lipca 2021r.)

Archiwum numerów

  • Numer 6, 17 czerwca 2021r.
  • Numer 5, 20 maja 2021r.
  • Numer 4, 22 kwietnia 2021r.
  • Numer 3, 18 marca 2021r.
  • Numer 2, 19 lutego 2021r.
  • Numer 1, 21 stycznia 2021r.
więcej