Neonikotynoidy a bezpieczeństwo pszczół

W lipcu minister rolnictwa wydał zezwolenia nr R/j-2/2018 oraz R/j-3/2018 dotyczące czasowego wprowadzenia do obrotu i stosowania środków ochrony roślin Cruiser OSR 322 FS i Modesto 480 FS. Wymienione preparaty zalecane są wyłącznie do ochrony plantacji rzepaku przed szkodnikami i chorobami poprzez zaprawianie nasion, czyli w bardzo ograniczonym zakresie. Decyzja ministra wywołała ponowne protesty pszczelarzy i środowisk proekologicznych, obawiających się m.in. zatruć i wzmożonych strat rodzin pszczelich oraz owadów zapylających.

Wśród osób niezajmujących się na co dzień problematyką ochrony roślin (a tych wśród nas jest niewątpliwie zdecydowana większość) czy też wybiórczo, fragmentarycznie i okolicznościowo informowanych o zagrożeniach wynikających ze stosowania preparatów neonikotynowych, pojawił się niepokój o bezpieczeństwo i obawa o jakość środowiska.
Zgoda wydana przez resort rolnictwa ma charakter doraźny i obowiązuje wyłącznie do połowy listopada tego roku. Decyzja oparta została o szczegółowe opinie Instytutu Ochrony Roślin, uwzględniające zarówno ryzyko, jak i korzyści wynikające z dopuszczenia do stosowania wymienionych wcześniej zapraw nasiennych. Pamiętajmy również, że takie decyzje podejmowane są w sytuacjach wyjątkowych i muszą mieć bardzo mocne, konkretne uzasadnienie. Ponadto zaprawianie nasion wykonują wyłącznie specjalistyczne firmy, posiadające stosowną wiedzę i zaplecze techniczne.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 7 (15 lipca 2021r.)

Archiwum numerów

  • Numer 6, 17 czerwca 2021r.
  • Numer 5, 20 maja 2021r.
  • Numer 4, 22 kwietnia 2021r.
  • Numer 3, 18 marca 2021r.
  • Numer 2, 19 lutego 2021r.
  • Numer 1, 21 stycznia 2021r.
więcej