1,5 proc. podatku - 100 proc. dobroci!
Nasz powiat od lat plasuje się wysoko w wykazach dotyczących liczby podatników przekazujących 1,5% podatku. Jednak wciąż nie robią tego wszyscy. Warto więc namówić tych, którzy może nie wiedzą, może nie są do końca przekonani. A warto, by te pieniądze zostały w naszym regionie. Wystarczy tylko w odpowiedniej rubryce rocznego zeznania podatkowego wpisać numer KRS organizacji, którą chcemy obdarować, a urząd skarbowy przeleje pieniądze na jej konto.
Wniosek o przekazanie 1,5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego zawarty jest w zeznaniu podatkowym. Wystarczy wpisać numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego oraz kwotę, jaką chce się przekazać. Kwota ta nie może przekraczać 1,5% podatku należnego po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.
Co ważne, przekazując 1,5% z własnego PIT, nie tracimy ani złotówki - rozdysponowujemy jedynie kwotę, którą i tak przekazalibyśmy na rzecz Skarbu Państwa. Jest to jedyna okazja, kiedy każdy z nas może zdecydować, jak część płaconych przez nas podatków zostanie wykorzystana.
Jeśli wsparcie ma być przeznaczone na konkretny cel szczegółowy, można go określić w przewidzianej do tego rubryce w zeznaniu podatkowym.
Jak wybrać OPP
Wyboru dokonuje się z wykazu organizacji uprawnionych do otrzymania 1,5% podatku. Wykaz tworzony jest na 30 listopada danego roku podatkowego, natomiast publikowany do 15 grudnia. Jakie OPP mogą być ujęte w wykazie oraz zasady jego prowadzenia uregulowane zostały w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Zasady przekazywania 1,5% podatku na OPP
Naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania w dniu składania zeznania, na wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym albo korekcie zeznania lub oświadczeniu PIT-OP, przekazuje na rzecz jednej OPP kwotę nieprzekraczającą 1,5% podatku należnego wynikającego:
- z zeznania podatkowego złożonego przed upływem terminu określonego na jego złożenie,
- z korekty zeznania, o którym mowa wyżej, jeżeli została dokonana w ciągu miesiąca od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego,
- po jej zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.
Warunkiem przekazania kwoty 1,5% jest zapłata w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia kwoty, która ma być przekazana na rzecz OPP, nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego. Za zapłacony podatek uważa się również zaległość podatkową, której wysokość nie przekracza trzykrotności wartości opłaty pobieranej przez operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy Prawo pocztowe za traktowanie przesyłki listowej jako przesyłki poleconej.
powrót