Eurowybory. 20 lat Polski w Unii Europejskiej
Czterokrotnie mieliśmy możliwość wyboru swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Po raz pierwszy w roku przystąpienia do Wspólnoty. W dwudziestolecie swojej obecności w UE zagłosujemy w wyborach do Parlamentu Europejskiego po raz piąty i wybierzemy 53 posłów i posłanek na pięcioletnią kadencję.
Rada Unii Europejskiej wyznaczyła termin wyborów między 6 a 9 czerwca. W Polsce wybory odbędą się w ostatnim terminie - w niedzielę, 9 czerwca. Każdy, kto najpóźniej w tym dniu ukończy 18 lat, ma prawo głosować. Przy spełnieniu określonych warunków, można również głosować poza granicami kraju.
W Parlamencie Europejskim posłowie zasiadają według przynależności politycznej, a nie według kraju pochodzenia. Liczba posłów każdego kraju jest proporcjonalna do liczby jego ludności, ale nie może być mniejsza niż 6 ani większa niż 96.
Zgodnie z prawem UE, we wszystkich państwach członkowskich musi być stosowany proporcjonalny system wyborczy, który polega na podziale mandatów odpowiednio do liczby głosów zebranych przez poszczególne partie. W podziale mandatów biorą udział komitety, które w skali kraju przekroczą 5%.
W Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego są bezpośrednie i proporcjonalne, co oznacza, że kandydat, który z danej listy wyborczej otrzyma największą liczbę głosów, ma pierwszeństwo w ostatecznym podziale mandatów.
W wyborach do Parlamentu Europejskiego Polska podzielona jest na 13 okręgów wyborczych. Województwo śląskie tworzy okręg 11.
Pszczyna na plusie
- Patrząc z perspektywy 20 lat nie sposób zauważyć jak wiele korzyści przyniosła akcesja. Gmina Pszczyna bardzo się zmieniła. Widoczny jest dynamiczny, ale zrównoważony rozwój. Dostęp do unijnych funduszy strukturalnych pozwolił na realizację licznych inwestycji. Jako gmina pozyskaliśmy z Unii Europejskiej blisko 200 milionów złotych - mówi burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol. - By wymienić choć te największe, trzeba wspomnieć o budowie kanalizacji sanitarnej o długości 128 km, modernizacji oczyszczalni. Cześć środków pozwoliło stworzyć w naszej gminie Pokazową Zagrodę Żubrów, Ośrodek Sportów Wodnych, rozbudować Skansen - Zagrodę Wsi Pszczyńskiej. Ze środków Unii Europejskiej skorzystało Muzeum Zamkowe w Pszczynie, a gmina doprowadziła do renowacji Stajni Książęcych. W sołectwach zrealizowano inwestycje związane z zapleczem sportowym oraz kulturalnym. Cześć funduszy wspomogła prace w placówkach oświatowych. W ostatnich latach dzięki pieniądzom z UE w naszej gminie wybudowano kilometry dróg rowerowych i centrum przesiadkowe, które sprzyja organizacji komunikacji autobusowej, łącząc Pszczynę z sołectwami i innymi miejscowościami powiatu pszczyńskiego.
W ramach Unii Europejskiej Pszczyna ma również możliwość uczestnictwa w licznych programach współpracy międzynarodowej, co sprzyja wymianie doświadczeń, kultury i know-how z partnerami z różnych krajów europejskich.
powrót