Wybory samorządowe! Sprawdź, jak głosować

W niedzielę, 7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Wybierzemy burmistrza Pszczyny, wójtów, radnych miejskich i powiatowych oraz sejmiku województwa śląskiego na kadencję 2024-2029. Głosowanie odbędzie się między godziną 7.00 a 21.00.

W wyborach do rady miejskiej gminę podzielono na 4 okręgi wyborcze: okręg nr 1 - osiedla Piłsudskiego, Daszyńskiego, Podstarzyniec, Polne Domy, Powstańców Śląskich, Stara Wieś (5 mandatów); okręg nr 2 - osiedla Śródmieście, Siedlice, Kolonia Jasna, Piastów, Kępa, Stare Miasto (5 mandatów); okręg nr 3 - sołectwa Czarków, Piasek, Jankowice, Studzienice, Ćwiklice, Rudołtowice (7 mandatów); okręg nr 4 - sołectwa Poręba, Brzeźce, Łąka, Wisła Wielka, Wisła Mała, Studzionka (6 mandatów).
Z kolei w wyborach do Rady Powiatu Pszczyńskiego powiat podzielono na 5 okręgów wyborczych: okręg nr 1 - gminy Goczałkowice-Zdrój, Suszec i Kobiór (5 mandatów); okręg nr 2 - gmina Miedźna (3 mandaty); okręg nr 3 - część gminy Pszczyna - miasto (5 mandatów); okręg nr 4 - część gminy Pszczyna - sołectwa (6 mandatów); okręg nr 5 - gmina Pawłowice (4 mandaty).
Trzy osoby ubiegają się o stanowisko burmistrza Pszczyny: obecny burmistrz Dariusz Skrobol (KWW Pszczyńskie Porozumienie Samorządowe), Katarzyna Raszka (Prawo i Sprawiedliwość) i Czesław Moń (KWW Pszczyna Jest Jedno).
W wyborach do sejmiku województwa powiat pszczyński wraz z powiatem bieruńsko-lędzińskim, Katowicami, Mysłowicami i Tychami znalazł się w okręgu wyborczym nr 2, na który przypada 7 mandatów.
Uwaga: w dniu wyborów na terenie gminy Pszczyna będzie funkcjonował bezpłatny gminny przewóz pasażerski. Szczegółowy rozkład jazdy znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Pszczynie w zakładce Wybory samorządowe 2024.

Jak głosować?
W wyborach do rady miejskiej, rady powiatu i do sejmiku województwa głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy (wskazując jego pierwszeństwo do otrzymania mandatu).
Postawienie znaku „X” w kratkach z lewej strony obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście lub niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce powoduje nieważność głosu.
W wyborach wójta i burmistrza - jeżeli zarejestrowano więcej niż jednego kandydata - głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając na karcie do głosowania znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska tego kandydata, na którego wyborca głosuje. Postawienie znaku „X” w kratkach z lewej strony obok nazwiska więcej niż jednego kandydata lub niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce powoduje nieważność głosu.
Jeśli zarejestrowano tylko jednego kandydata - głosując za wyborem kandydata, stawia się znak „X” w kratce oznaczonej słowem „TAK” z lewej strony obok nazwiska kandydata. Natomiast głosując przeciwko wyborowi kandydata stawia się znak „X” w kratce oznaczonej słowem „NIE” z lewej strony obok nazwiska kandydata. Postawienie znaku „X” w obu kratkach lub niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce powoduje nieważność głosu.
Znak „X” to co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 3 (27 marca 2024r.)

Archiwum numerów

  • Numer 2, 21 lutego 2024r.
  • Numer 1, 24 stycznia 2024r.
  • Numer 12, 13 grudnia 2023r.
  • Numer 11, 22 listopada 2023r.
  • Numer 10, 25 października 2023r.
  • Numer 9, 28 września 2023r.
więcej