Skróci się czas przejazdu między Pszczyną a Żorami

Zwiększy się dostęp do kolei dla mieszkańców województwa śląskiego. Skróci się czas przejazdu między Pszczyną a Żorami i dalej w stronę Rybnika i granicy z Czechami. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na zaprojektowanie i wykonane prac, które podniosą standard podróży pociągiem na linii Pszczyna - Żory. Wartość zadania to prawie 260 mln zł. Finansowanie pochodzi z unijnych środków KPO.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. konsekwentnie realizują proces inwestycyjny, który zapewni lepsze warunki podróży pasażerom i większe bezpieczeństwo na sieci. Będzie lepszy dostęp do pociągów na jednotorowej linii kolejowej Pszczyna - Żory i dalej w stronę Rybnika i granicy z Czechami oraz w kierunku Czechowic-Dziedzic, Bielska-Białej i w Beskidy. Przebudowa peronów między Pszczyną a Żorami pozwoli na wygodniejsze podróże ze stacji Suszec oraz przystanków Suszec Rudziczka, Suszec Kopalnia, Radostowice, Pszczyna Czarków. Obiekty zostaną podwyższone, co ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Będą wiaty, ławki i nowe oświetlenie. Orientację w podróży ułatwią nagłośnienie, tablice informacyjne i gabloty z rozkładem jazdy. Stacja i przystanki dzięki pochylniom i ścieżkom naprowadzającym będą dostosowane do obsługi osób z ograniczoną możliwością poruszania się.
Wymiana około 25 km torów i sieci trakcyjnej zapewni szybsze przejazdy pociągów. Prędkość z obecnych 50-60 km/h zostanie podniesiona do 120 km/h dla składów pasażerskich i do 100 km/h dla towarowych. Czas przejazdu między Pszczyną a Żorami skróci się o blisko 10 minut (z 32 min do około 22 min). Na zwiększenie bezpieczeństwa wpłynie przebudowa 54 obiektów inżynieryjnych (mostów i przepustów) oraz 16 przejazdów kolejowo-drogowych.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 3 (27 marca 2024r.)

Archiwum numerów

  • Numer 2, 21 lutego 2024r.
  • Numer 1, 24 stycznia 2024r.
  • Numer 12, 13 grudnia 2023r.
  • Numer 11, 22 listopada 2023r.
  • Numer 10, 25 października 2023r.
  • Numer 9, 28 września 2023r.
więcej