1,5 proc. podatku - 100 proc. dobroci!

Jak każdego roku zachęcamy do przekazania części swojego podatku tym, którzy potrzebują naszej pomocy. Nasz powiat od lat plasuje się wysoko w wykazach dotyczących liczby podatników przekazujących 1,5% podatku. Jednak wciąż nie robią tego wszyscy. Warto więc namówić tych, którzy może nie wiedzą, może nie są do końca przekonani. A warto, by te pieniądze zostały w naszym regionie. Wystarczy tylko w odpowiedniej rubryce rocznego zeznania podatkowego wpisać numer KRS organizacji, którą chcemy obdarować, a urząd skarbowy przeleje pieniądze na jej konto.

Organizacji, które mogą ubiegać się o 1,5% naszego podatku w całym kraju jest wiele. Są też takie, które działają w powiecie pszczyńskim. Mają status OPP i możemy obdarować je 1,5% naszego podatku. Działają na rzecz nieuleczalnie chorych, niepełnosprawnych, na polu oświaty, kultury, sportu czy ochrony zwierząt.

Jak przekazać 1,5% podatku
Wypełniając PIT podatnik samodzielnie decyduje, na którą organizację pożytku publicznego przekazana ma być część jego podatku. Co ważne, przekazując 1,5% z własnego PIT, nie tracimy ani złotówki - rozdysponowujemy jedynie kwotę, którą i tak przekazalibyśmy na rzecz Skarbu Państwa. Jest to jedyna okazja, kiedy każdy z nas może zdecydować, jak część płaconych przez nas podatków zostanie wykorzystana.
Deklaracja podatkowa zawiera dwa pola, których wypełnienie jest niezbędne, by przekazać 1,5% rocznego podatku organizacji, której misja jest bliska naszemu sercu. W pola te należy wpisać numer KRS danej organizacji oraz zaokrągloną do pełnych dziesiątek złotego w dół kwotę, stanowiącą 1,5% podatku. Bardzo istotne jest podanie poprawnych danych organizacji. Błąd, szczególnie w numerze KRS, spowoduje, że pieniądze nie zostaną przekazane zgodnie z naszą wolą.
- Środki pochodzące z podatku od lat stanowią ogromną pomoc dla organizacji pożytku publicznego. Dla wielu podmiotów to wsparcie oznacza wręcz możliwość funkcjonowania. Dlatego zachęcam do tego, aby pomoc trafiała do organizacji działających na terenie naszej gminy. Warto wspierać lokalne inicjatywy - mówi burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 3 (27 marca 2024r.)

Archiwum numerów

  • Numer 2, 21 lutego 2024r.
  • Numer 1, 24 stycznia 2024r.
  • Numer 12, 13 grudnia 2023r.
  • Numer 11, 22 listopada 2023r.
  • Numer 10, 25 października 2023r.
  • Numer 9, 28 września 2023r.
więcej