Rusza wielka inwestycja na torach

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na przebudowę magistrali kolejowej wraz z infrastrukturą na odcinku ‎Tychy - Goczałkowice. Prędkość pociągów wzrośnie do 160 km/h. Na stacjach i przystankach w Żwakowie, Kobiórze, Piasku, Pszczynie i Goczałkowicach będą nowe, wygodniejsze perony. Zakończenie wszystkich prac zaplanowano do końca 2027 roku.

Zaplanowano również wymianę około 56 km sieci trakcyjnej i 48 km torów, co pozwoli podnieść prędkość pociągów towarowych do 120 km/h, a pasażerskich do 160 km/h.
Zwiększy się bezpieczeństwo ruchu poprzez zastosowanie nowoczesnych systemów sterowania ruchem. Przebudowanych zostanie 17 obiektów inżynieryjnych oraz 7 przejazdów kolejowo-drogowych, powstaną przejścia podziemne, m.in. przy ul. Hallera w Pszczynie oraz długo wyczekiwany wiadukt kolejowy przy ul. Męczenników Oświęcimskich. Usprawni on komunikację drogową w mieście - upłynni ruch, skróci czas przejazdu na drugą stronę torów i wyeliminuje oczekiwanie na przejeździe kolejowo-drogowym. Zwiększy również bezpieczeństwo w ruchu pieszym, rowerowym i samochodowym.
Podczas realizacji inwestycji trzeba się będzie jednak liczyć z wieloma utrudnieniami w ruchu samochodowym i pieszym, m.in. objazdami, wyłączeniami ulic z ruchu czy też jednoczesnym zamykaniem przejazdów przez tory, m.in. w Piasku na ul. Leśnej i Słonecznej oraz w Pszczynie na ul. Hallera. Odczują je przede wszystkim mieszkańcy Pszczyny i Piasku. - Harmonogram prac będzie ustalany przez wykonawcę robót. Tymczasowa organizacja ruchu w związku z zaplanowanymi pracami będzie wcześniej uzgadniana z zarządcami dróg. Informacje będą z wyprzedzeniem przekazywane mieszkańcom i kierowcom - mówi Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Stanowisko samorządów
Konwent Starosty, Burmistrza i Wójtów Gmin Powiatu Pszczyńskiego wyraża głębokie zaniepokojenie planowaną organizacją ruchu na czas inwestycji kolejowej, która ma być realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe na odcinku Tychy - Goczałkowice-Zdrój.
Z przedstawionych wstępnych informacji wynika, że dojdzie do jednoczesnego czasowego zamknięcia kilku przejazdów kolejowych w gminach naszego powiatu oraz likwidacji przejazdu w ciągu ul. Hallera w Pszczynie. W efekcie mieszkańców powiatu pszczyńskiego czekać będzie duży chaos komunikacyjny oraz ogromne utrudnienia w ruchu samochodowym i pieszo-rowerowym.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 4 (24 kwietnia 2024r.)

Archiwum numerów

  • Numer 3, 27 marca 2024r.
  • Numer 2, 21 lutego 2024r.
  • Numer 1, 24 stycznia 2024r.
  • Numer 12, 13 grudnia 2023r.
  • Numer 11, 22 listopada 2023r.
  • Numer 10, 25 października 2023r.
więcej