Święto ziół w skansenie

We wtorek, 15 sierpnia zapraszamy do pszczyńskiego skansenu na Święto Ziół. W polskiej tradycji zwane również świętem Matki Boskiej Zielnej. W tym dniu święci się kwiaty, zioła i kłosy zbóż. Największe uroczystości odbywają się w Kalwarii Zebrzydowskiej i na Jasnej Górze.

Patronkę ziemi i płodów rolnych uczcimy w pszczyńskim skansenie już po raz czwarty. Święto rozpocznie plenerowa msza święta o godz. 10.30. Po jej zakończeniu będzie okazja na kiermaszu rękodzieła i produktów regionalnych kupić m.in. miody z lokalnych pasiek, sery, przyprawy i domowe przetwory, a także regionalne rękodzieło: ceramikę, biżuterię czy wyroby hafciarskie.
Przygotowano również warsztaty dla wszystkich, małych i dużych, z ziołami w roli głównej.
Na głośne czytanie i aktorskie interpretacje wierszy Wisławy Szymborskiej zaprosi Stowarzyszenie „take tam...” im. Artystów Międzywojnia. Dodatkowo będzie możliwość obejrzenia wystawy obrazów inspirowanych twórczością noblistki autorstwa młodych artystów ze studia VINCI oraz „take tam…”. Z kolei w 150 rocznicę urodzin księżnej Daisy, Śląsko Bajarka (Dominika Kierpiec-Kontny) zagra spektakl ekologiczno-muzyczny pt. „Ksiynżniczka Gynsipympek”.
- Zachęcam do udziału w Święcie Ziół. To wspaniała, cykliczna impreza, organizowana w pszczyńskim skansenie. Na uczestników czeka wiele niespodzianek i atrakcji, między innymi kiermasz i warsztaty - mówi burmistrz Dariusz Skrobol.
Na godziny popołudniowe zaplanowano koncert formacji KAROL OCHODEK TRIO, która łączy formę piosenki autorskiej z gatunkami takimi jak jazz, blues, folk i world music. Występują razem od lat, bardzo dobrze rozumieją się na scenie. Każdy ich występ jest inny, zawsze jednak dbają o dużą dynamikę koncertu, dobry kontakt z publicznością i wysoki poziom wykonania.

(red.)
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 5 (29 maja 2024r.)

Archiwum numerów

  • Numer 4, 24 kwietnia 2024r.
  • Numer 3, 27 marca 2024r.
  • Numer 2, 21 lutego 2024r.
  • Numer 1, 24 stycznia 2024r.
  • Numer 12, 13 grudnia 2023r.
  • Numer 11, 22 listopada 2023r.
więcej