Sanacja zamiast upadłości

W szpitalach powiatowych drastycznie brakuje pieniędzy na bieżącą działalność, pensje dla pracowników, opłacenie ZUS-u, rachunków i dostawców. Powodem jest niewystarczające finansowanie procedur medycznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Ustalony ryczałt dla pszczyńskiego szpitala jest niedoszacowany o blisko 1 mln zł miesięcznie w stosunku do ponoszonych kosztów. Samorządy nie są w stanie same sfinansować tej różnicy.

Podczas czerwcowego Konwentu Starosty, Burmistrza i Wójtów Gmin Powiatu Pszczyńskiego samorządowcy zdecydowali o wystąpieniu do NFZ o przeliczenie ryczałtu dla pszczyńskiego szpitala tak, aby pokrył realne koszty jego funkcjonowania.
Jednocześnie szpitala poinformował, że od 12 lipca rozpoczął się proces restrukturyzacyjny. Tego dnia sąd wydał postanowienie o otwarciu postępowania sanacyjnego spółki prowadzącej szpital. W wyniku tego zmieniła się nazwa spółki na Szpital Joannitas w Pszczynie samorządowa sp. z o.o. w restrukturyzacji. Wszystkie oddziały i poradnie oraz inne komórki medyczne przyjmują pacjentów i udzielają pomocy medycznej bez zmian.
Postępowanie sanacyjne służy zminimalizowaniu zadłużenia oraz wdrożeniu takich rozwiązań, które przywrócą zdolności do spłaty długów. Innymi słowy - zapewnią płynność finansową. Zamiast upadłości - naprawa.

(jg)
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 8 (23 sierpnia 2023r.)

Archiwum numerów

  • Numer 7, 26 lipca 2023r.
  • Numer 6, 23 czerwca 2023r.
  • Numer 5, 25 maja 2023r.
  • Numer 4, 27 kwietnia 2023r.
  • Numer 3, 23 marca 2023r.
  • Numer 2, 23 lutego 2023r.
więcej