Oficyna dworska ma przyszłość!

Rada Miejska wyraziła zgodę na przekazanie Muzeum Zamkowemu w Pszczynie w formie darowizny oficyny dworskiej przy ul. Basztowej.

Nieruchomość zabudowana jest trzykondygnacyjnym, całkowicie podpiwniczonym, z poddaszem nieużytkowym, w zabudowie zwartej budynkiem o powierzchni użytkowej 1 103,53 mkw.
W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest pod tereny istniejącej zabudowy usługowej. Budynek został wpisany do rejestru zabytków na podstawie decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach z dnia 7 lutego 1966 roku.
Zrzeczenie się nieruchomości wymaga pozwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wykonanie ewentualnych zaleceń wynikających z pozwolenia konserwatora zabytków, wpisane zostanie do umowy darowizny. Ich niewykonanie będzie podstawą do jej odwołania.
- Kolejny bardzo ważny obiekt historyczny Pszczyny ma szansę na odrestaurowanie. Jest to oficyna dworska. Budynek zlokalizowany między zamkiem a ratuszem. Od wielu lat przygotowywaliśmy się do tego, aby wrócił do swojej dawnej świetności. I dzisiaj dzięki decyzji Rady Miejskie, poprzedzonej wieloma konsultacjami, budynek zostanie przekazany Muzeum Zamkowemu. I tym samym dołączy do zespołu obiektów zamkowych - mówi burmistrz, Dariusz Skrobol.
O planach związanych z oficyną poinformowało Muzeum Zamkowe. Po przeprowadzeniu prac rewitalizacyjnych przeznaczona zostanie do prowadzenia działalności muzealnej. W samym budynku planowana jest część ekspozycyjna, która koncentrować się będzie wokół dawnego przeznaczenia i pełnionej funkcji mieszkalno-gospodarczej oficyny. Posłuży m.in. do prezentacji dawnego wyposażenia wnętrz oraz technologii i urządzeń technicznych wykorzystywanych w dawnych rezydencjach.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 8 (23 sierpnia 2023r.)

Archiwum numerów

  • Numer 7, 26 lipca 2023r.
  • Numer 6, 23 czerwca 2023r.
  • Numer 5, 25 maja 2023r.
  • Numer 4, 27 kwietnia 2023r.
  • Numer 3, 23 marca 2023r.
  • Numer 2, 23 lutego 2023r.
więcej