Rok księżnej Daisy!

Rok 2023 został ustanowiony przez Radę Miejską Rokiem Księżnej Daisy. W czerwcu będziemy bowiem obchodzić 150 rocznicę urodzin i 80 rocznicę śmierci księżnej Daisy von Pless - najsłynniejszej mieszkanki pszczyńskiego zamku. Z tej okazji zaplanowano szereg wydarzeń, m.in. koncerty, spektakle teatralne oraz wesele książęce.

Księżna jest dziś jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci historycznych Pszczyny, a od roku 2012 główną postacią strategii promocji miasta.
- W tym roku decyzją Rady Miejskiej w Pszczynie obchodzimy Rok Księżnej Daisy. Podobną uchwałę podjęto w naszym partnerskim mieście Wałbrzychu. W kalendarzu imprez zaplanowaliśmy szereg wydarzeń poświęconych ikonie naszego miasta. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych inicjatyw są niewątpliwie Daisy Days. Możemy spodziewać się, że formuła majowej imprezy zostanie rozbudowana. W tych dniach nie może zabraknąć wspaniałych ogrodów, które przez cały weekend podziwiamy na płycie pszczyńskiego rynku. Rok Księżnej Daisy będzie obfitował w niezwykłe koncerty, spektakle teatralne i widowiska przybliżające nam sylwetki rodziny Hochbergów. W sierpniu podczas Festiwalu Moja Pszczyna odbędzie się niecodzienna inscenizacja. Tematem przewodnim będzie wesele książęce. Świętowanie Roku Księżnej Daisy jest okazją do przybliżenia ciekawostek poświęconych architekturze oraz parkowi pszczyńskiemu, którego wygląd zawdzięczamy Pani na Zamku w Pszczynie oraz Zamku Książ - mówi burmistrz Dariusz Skrobol.
W styczniu w Wałbrzychu prezydent miasta, Roman Szełemej i burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol wspólnie zainaugurowali obchody Roku Księżnej Daisy. Odbyła się również premiera musicalu „Daisy”. To wyjątkowe przedstawienie również w tym roku będziemy mogli zobaczyć w Pszczynie.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 8 (23 sierpnia 2023r.)

Archiwum numerów

  • Numer 7, 26 lipca 2023r.
  • Numer 6, 23 czerwca 2023r.
  • Numer 5, 25 maja 2023r.
  • Numer 4, 27 kwietnia 2023r.
  • Numer 3, 23 marca 2023r.
  • Numer 2, 23 lutego 2023r.
więcej