1,5 proc. podatku - 100 proc. dobroci!

Rozliczając się z fiskusem nie zapominajmy o wsparciu organizacji pożytku publicznego (OPP). Od tego roku na ich konta można przekazać 1,5 proc. podatku. Zeznania można składać do 2 maja, m.in. za pośrednictwem usługi Twój e-PIT. Rozliczenie przygotowano dla ponad 24 mln podatników.

1,5% podatku dla OPP
W lipcu ubiegłego roku uchwalono nowelizację przepisów podatkowych, podnoszącą poziom możliwego odpisu podatku z 1% do 1,5%, jednak trudno przewidzieć, czy zrekompensuje to OPP zmniejszone wpływy wynikające z mniejszej liczby podatników płacących podatek dochodowy. Ponadto wielu podatników nie ma jeszcze świadomości, że w swoim PIT za rok 2022 może przekazać wybranej organizacji pożytku publicznego 1,5% podatku.
Organizacji, które mogą ubiegać się o 1,5% naszego podatku w całym kraju jest wiele. Są też takie, które działają w powiecie pszczyńskim. Mają status OPP i możemy obdarować je 1,5% naszego podatku. Działają na rzecz nieuleczalnie chorych, niepełnosprawnych, na polu oświaty, kultury, sportu czy ochrony zwierząt.

Jak wesprzeć wybraną OPP?
Wypełniając PIT podatnik samodzielnie decyduje, na którą organizację pożytku publicznego przekazana ma być część jego podatku. Co ważne, przekazując 1,5% z własnego PIT, nie tracimy ani złotówki - rozdysponowujemy jedynie kwotę, którą i tak przekazalibyśmy na rzecz Skarbu Państwa. Jest to jedyna okazja, kiedy każdy z nas może zdecydować, jak część płaconych przez nas podatków zostanie wykorzystana.
Deklaracja podatkowa zawiera dwa pola, których wypełnienie jest niezbędne, by przekazać 1,5% rocznego podatku organizacji, której misja jest bliska naszemu sercu. W pola te należy wpisać numer KRS danej organizacji oraz zaokrągloną do pełnych dziesiątek złotego w dół kwotę, stanowiącą 1,5% podatku. Bardzo istotne jest podanie poprawnych danych organizacji. Błąd, szczególnie w numerze KRS, spowoduje, że pieniądze nie zostaną przekazane zgodnie z naszą wolą.

Czy każdy emeryt i rencista ma szansę odliczyć 1,5%?
Nie mają takiej możliwości świadczeniobiorcy, których dochód nie przekracza 30 000 zł w skali roku. Jest to bowiem kwota wolna od podatku, zatem emeryci i renciści z miesięcznym dochodem do 2 500 zł nie odprowadzają podatku do urzędu skarbowego i nie mają też szansy na odliczenie 1,5% na wsparcie OPP czy też inne fundacje i stowarzyszenia. Natomiast ci świadczeniobiorcy, którzy mają dochód przekraczający 30 000 zł w skali roku mogą 1,5 % przekazać na rzecz organizacji OPP. Należy w urzędzie skarbowym złożyć PIT-OP lub też w usłudze Twój e-PIT wskazać OPP, fundacje czy też stowarzyszenie, na które chcemy przekazać 1,5% podatku.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 3 (27 marca 2024r.)

Archiwum numerów

  • Numer 2, 21 lutego 2024r.
  • Numer 1, 24 stycznia 2024r.
  • Numer 12, 13 grudnia 2023r.
  • Numer 11, 22 listopada 2023r.
  • Numer 10, 25 października 2023r.
  • Numer 9, 28 września 2023r.
więcej