280 lat Chrobrego. Zjazd Absolwentów i Festiwal GIMP!

W tym roku przypada 280. rocznica utworzenia szkoły, która dała początek dzisiejszemu I Liceum Ogólnokształcącemu im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie.

I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie obchodzi w tym roku 280-lecie istnienia. Oczywiście placówka przyjmowała różne formy, zmieniała się tak, jak zmieniał się ustrój szkolny. Szczególnie ważny okres przypadł na dwudziestolecie międzywojenne, kiedy do pszczyńskiego gimnazjum uczęszczali potomkowie polskiej arystokracji. Było to dla nich miejsce ważne, o czym świadczą kontakty z księciem Czetwertyńskim, synem wychowanka naszej szkoły.
Nie znaczy to, że żyjemy tylko historią. Dzisiaj Chrobry to nowoczesne liceum, mogące pochwalić się licznymi kontaktami zagranicznymi. Umożliwiamy naszym uczniom zdobycie certyfikatów językowych, rozwijanie zainteresowań. Efektem wspólnych działań dydaktycznych są wyniki matur, udokumentowane Srebrną Tarczą Perspektyw.
Mam zaszczyt zaprosić na uroczyste obchody. Każdy gość będzie mile widziany. Spotkajmy się, aby powrócić do szkolnych lat, zobaczy przyjaciół, nauczycieli, klasy, w których tyle się wydarzyło.[/i]

Renata Dyrda - dyrektor I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie


Tak to się zaczęło…
1742 - właściciel ziemi pszczyńskiej hrabia Erdmann von Promnitz zakłada dwuklasową, elementarną, niemieckojęzyczną Evangelische Stadtschule (Ewangelicką Szkołę Miejską) z siedzibą przy domu modlitwy w pobliżu kościoła ewangelickiego
1743 - otwarta zostaje dodatkowa klasa dla polskich uczniów
1752 - odbudowany zostaje budynek szkoły, spalony w wielkim pożarze Pszczyny w 1748 roku…

Zapraszamy na wystawę prezentującą historię Gimnazjum i I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego. Ponadto będzie możliwość wejścia do muzeum szkolnego i przejrzenia kronik szkolnych. Przygotowano również tabliczki z kodami QR, po zeskanowaniu kodu zapoznasz się... przyjdź i zobacz!
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 11 (24 listopada 2022r.)

Archiwum numerów

  • Numer 10, 19 października 2022r.
  • Numer 9, 22 września 2022r.
  • Numer 8, 18 sierpnia 2022r.
  • Numer 7, 21 lipca 2022r.
  • Numer 6, 22 czerwca 2022r.
  • Numer 5, 12 maja 2022r.
więcej