Pszczyna na liście inwestycji kolejowych

Przy wsparciu unijnych funduszy Polskie Linie Kolejowe przygotowują się do modernizacji linii E65 od Będzina przez Katowice, Tychy, Czechowice-Dziedzice do Zebrzydowic. Prace budowlane są przewidziane w latach 2023 - 2026.

Inwestycja PLK obejmie również odcinek od Tychów do Goczałkowic-Zdroju. Będą nowe, wygodniejsze perony na stacjach i przystankach: Tychy Żwaków, Kobiór, Piasek, Pszczyna i Goczałkowice wraz z dojściami dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Planowana jest modernizacja sieci trakcyjnej, obiektów inżynieryjnych oraz torów. Prędkość pociągów wzrośnie do 160 km/h. Skróci się czas podróży. Oddzielenie ruchu aglomeracyjnego i dalekobieżnego sprawi, że będzie mogło kursować więcej pociągów. Zwiększy się też bezpieczeństwo ruchu poprzez zastosowanie nowoczesnych systemów sterowania.
Zmodernizowane zostaną przejazdy kolejowo-drogowe, m.in. przy ul. Hallera w Pszczynie powstanie przejście podziemne, a przy ul. Męczenników Oświęcimskich długo wyczekiwany wiadukt kolejowy w miejscu istniejącego przejazdu w poziomie szyn. Usprawni on komunikację drogową w mieście - upłynni ruch, skróci czas przejazdu na drugą stronę torów i wyeliminuje oczekiwanie na przejeździe kolejowo-drogowym. Zwiększy również bezpieczeństwo w ruchu pieszym, rowerowym i samochodowym.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 9 (28 września 2023r.)

Archiwum numerów

  • Numer 8, 23 sierpnia 2023r.
  • Numer 7, 26 lipca 2023r.
  • Numer 6, 23 czerwca 2023r.
  • Numer 5, 25 maja 2023r.
  • Numer 4, 27 kwietnia 2023r.
  • Numer 3, 23 marca 2023r.
więcej