Samorządy szukają oszczędności

Przed samorządami bardzo trudny rok. Zmniejszenie przychodów z podatku PIT z 17 do 12 proc., galopujące ceny prądu i ogrzewania oraz rosnąca z miesiąca na miesiąc inflacja mogą być rujnujące dla ich budżetów. Jeśli sytuacja się nie zmieni, władze lokalne mogą mieć problem ze sfinansowaniem bieżących zadań. A to może obniżyć poziom życia mieszkańców.

Rekordowe ceny gazu i prądu sprawiają, że coraz więcej samorządów zastanawia się, w jaki sposób oszczędzić. W związku z tym planują m.in. różnego rodzaju cięcia, np. okresowe wyłączanie ulicznych latarni. Jaki plan oszczędności ma gmina Pszczyna?
Oskar Piecuch, rzecznik Urzędu Miejskiego, uspokaja, że wprawdzie sytuacja wymaga poszukiwania dodatkowych rozwiązań umożliwiających znalezienie oszczędności, ale nie odbędzie się to kosztem szkół czy przedszkoli. - Rodzice, powierzając nam swoje pociechy, mogą być spokojni, że zadbamy, aby w salach lekcyjnych było ciepło. Aktualnie w gminnych placówkach oświatowych prowadzony jest audyt, który pozwoli wskazać te obszary, w których oszczędności są możliwe. Dotyczy to jednak między innymi wymiany oświetlenia na bardziej energooszczędne czy uszczelnienia okien.
Również powiat planuje oszczędności. - Od dawna wdrażamy działania, które pozwalają na oszczędzanie energii elektrycznej, cieplnej i ograniczamy inne wydatki bieżące. Zrealizowaliśmy szereg inwestycji, dzięki którym możemy mówić o długofalowych oszczędnościach. We wszystkich naszych budynkach wymieniliśmy źródła ciepła, niemal wszystkie obiekty przeszły termomodernizację, w budynkach starostwa wymieniliśmy oświetlenie w pomieszczeniach na ledowe. Na kilku naszych obiektach zostały zainstalowane panele fotowoltaiczne - informuje Marcela Grzywacz, rzecznik prasowa Starostwa Powiatowego w Pszczynie. - Wyłączyliśmy również zewnętrzne podświetlenie bryły budynku starostwa. W najbliższym czasie przeprowadzimy audyt zużycia wody w urzędzie oraz w naszych największych jednostkach. Planujemy też montaż perlatorów, które przyczynią się do zmniejszenia zużycia wody. W ubiegłym roku koszty świątecznych iluminacji ograniczyły się do jednej ozdoby przed budynkiem starostwa. W tym roku rezygnujemy z tego wydatku.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 9 (28 września 2023r.)

Archiwum numerów

  • Numer 8, 23 sierpnia 2023r.
  • Numer 7, 26 lipca 2023r.
  • Numer 6, 23 czerwca 2023r.
  • Numer 5, 25 maja 2023r.
  • Numer 4, 27 kwietnia 2023r.
  • Numer 3, 23 marca 2023r.
więcej