Pożegnanie księcia Bolka von Pless

Jego Książęca Wysokość, Bolko, 6. książę von Pless, hrabia von Hochberg, baron na Książu, od 2000 roku Honorowy Obywatel Pszczyny i wieloletni członek Rady Muzeum Zamkowego zmarł w sobotę, 27 sierpnia w Monachium. Był ostatnim męskim przedstawicielem książęcej linii Hochberg von Pless z Książa i Pszczyny.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w poniedziałek, 5 września w kaplicy św. Leonarda w majątku Stauffenbergów w Rißtissen w Niemczech. Wziął w nich udział burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol, który od wielu lat utrzymywał z księciem bardzo dobry kontakt. - Książę Bolko był wielkim przyjacielem Pszczyny. Zawsze ciepło wypowiadał się na temat naszego miasta i Śląska. Uwielbiał przyjeżdżać do Polski. Przed pandemią zawsze gościł podczas „Ogrodów Daisy” na pszczyńskim rynku i często otwierał Książęcą Grę Miejską. Spotykał się z Kurkowym Bractwem Strzeleckim, organizacjami pozarządowymi, odwiedzał Szkołę Podstawową nr 1 im. Książąt Pszczyńskich i rozmawiał z uczniami.
Również w Pszczynie pożegnano księcia. Na Kukułczym Wzgórzu, przy grobach Hochbergów, zebrali się mieszkańcy Pszczyny, samorządowcy, przedstawiciele stowarzyszeń, Muzeum Zamkowego, Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej, Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej, przewodnicy oraz uczniowie i kadra pedagogiczna Szkoły Podstawowej nr 1 im. Książąt Pszczyńskich. Modlitwę za zmarłego wspólnie zmówili ks. proboszcz Damian Gatnar z parafii pw. Wszystkich Świętych oraz ks. proboszcz Mirosław Czyż z parafii ewangelickiej.
Krystian Szostak, burmistrz Pszczyny w latach 2006-2010, aktualnie wiceprzewodniczący Rady Powiatu Pszczyńskiego, w okolicznościowym wystąpieniu przypomniał biografię księcia oraz jego wizyty w Pszczynie.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 9 (28 września 2023r.)

Archiwum numerów

  • Numer 8, 23 sierpnia 2023r.
  • Numer 7, 26 lipca 2023r.
  • Numer 6, 23 czerwca 2023r.
  • Numer 5, 25 maja 2023r.
  • Numer 4, 27 kwietnia 2023r.
  • Numer 3, 23 marca 2023r.
więcej